nowy sezon

Nadchodzi nowy sezon

Początek roku 2021 z pewnością wydaje się być inny, niż początek poprzedniego „nowego roku”. Mimo wszystko, w przypadku prowadzenia szklarni (niezależnie od wielkości upraw), warto zachować odrobinę normalności.

W artykule:
 
 

 

Biorąc pod uwagę obowiązujące w ostatnich miesiącach obostrzenia dotyczące wielu branż, stwierdzić można, iż uprawy szklarniowe wciąż pozostają swojego rodzaju azylem.

Warto zatem sporządzić listę prac jakie wykonać można w najbliższych tygodniach, w ramach prowadzonych upraw - zarówno tych prywatnych jak i profesjonalnych.

Przycinanie

Przycinanie roślin to niezbędny etap prac w szklarni. Stymulowane w ten sposób rośliny uzyskują większe wzrosty i lepsze kwitnienie.
 
Warto pamiętać, iż przycinanie roślin powinno odbywać się w sposób systematyczny, z zachowaniem odpowiednich zasad.

Rośliny, które warto przycinać w styczniu

  • Róże
  • Krzewy porzeczki (czerwonej i czarnej), agrestu
  • Wisteria
  • Jabłonie, grusze

Zamówienie nasion

Wcześniejsze otrzymanie nasion do planowanych upraw, pozwala lepiej ułożyć harmonogram prac. W zeszłym roku nastąpił wzrost zapotrzebowania oraz ilości zamówień nasion. Sytuacja najprawdopodobniej związana była z większą ilością zamówień osób przez osoby prywatne.
 
Warto zatem wziąć pod uwagę, że również w tym roku może dojść do sytuacji, w której zamówienia realizowane są z nieco dłuższym terminem.

Usprawnienia w szklarni

W miesiącach zimowych oraz wczesnowiosennych ochrona roślin przed mrozem może być trudna. Niezbędnym elementem jest stosowanie systemów ogrzewania oraz grzejników szklarniowych (w przypadku mniejszych upraw).
 
Ponieważ styczeń to bardzo trudny miesiąc do siewu nasion, niezbędnym elementem w zdecydowanej większości upraw są również lampy szklarniowe oraz oświetlenie LED.
 
Harmonogram upraw na nowy sezon bez wątpienia powinien zaczynać się od dokładnego sprawdzenia i oceny sprawności tych dwóch elementów.

Planowanie miejsca

Planując przebieg upraw w nadchodzącym sezonie, warto wziąć pod uwagę kwestie związane z miejscem. Jeżeli w poprzednim sezonie pojawiały się problemy z wiązane ze zbyt mało ilością miejsca, należy rozważyć zakup dodatkowych regałów i półek.
 
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Prowadzimy sprzedaż profesjnalnych elementów wyposażenia szklarni. W sposób stały zaopatrujemy w niezbędne elementy zarówno duże jak i mniejsze obiekty. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie montażu jak i modernizacji wyposażenia szklarniowego.