Ziemiórka w szklarni

Jak się pozbyć ziemiórki larwy?

Prowadzenie profesjonalnej szklarni (ale nie tylko) wiąże się z koniecznością zadbania o wszystkie najważniejsze aspekty jak odpowiednie oświetlenie, poziom nawodnienia czy nawóz. Codzienna praca w szklarni to także zwalczanie wszelkich szkodników. 

Spis treści
- Ziemiórka larwa: jak rozpoznać?
- Ziemiórki na liściach
- Ziemiórka na pomidorach
- Ziemiórka na storczykach
- Ziemiórka: zwalczanie
- Naturalne sposoby na ziemiórki
- Preparaty

Jednym ze znanych szkodników jest ziemiórka pleniówka - najbardziej szkodliwe są jej larwy. Co warto o niej wiedzieć i jak ją zwalczać?

Co to jest ziemiórka?

Ziemiórka pleniówka to niewielka muchówka osiągająca do 6 mm długości. Lubi ciepłe pomieszczenia z wilgotnym podłożem, zatem szklarnia stanowi dla niej idealne miejsce do życia.
 
Rozmnaża się w szybkim tempie - składa od kilkudziesięciu do stu jaj, z których po około tygodniu wylęgają się cienkie, długie larwy z przezroczystym tułowiem i czarną głową. 
 
Pożywieniem dla ziemiórki larwy jest materia organiczna zawarta w glebie, a także młode pędy, korzenie i szyjki korzeniowe. Larwy mogą zniszczyć cały system korzeniowy, największe zagrożenie stanowią dla sadzonek oraz młodych roślin.
 
Larwy ziemiórki zazwyczaj trafiają do szklarni razem z materiałem rozmnożeniowym bądź zainfekowanym podłożem. Jako że ziemiórka szybko się przemieszają, to w krótkim czasie mogą zaatakować duże fragmenty upraw. Z kolei w domach ten szkodnik może pojawić się w wyniku przyniesienia go w roślinach doniczkowych z kwiaciarni.

Ziemiórka larwa: jak rozpoznać?

Rozpoznanie larw ziemiórki może sprawić pewien problem, gdyż trudno je zobaczyć - to zadanie ułatwi lupa. Bardziej zauważalne są objawy ich żerowania, aczkolwiek są podobne do tych towarzyszących chorobom grzybowym na korzeniach.
 
Roślina zaatakowana przez ziemiórki żółknie, brązowieje i zamiera. Powinno się dokładnie oglądać rośliny oraz donice, aby odnaleźć dorosłe owady. Ich obecność jest równoznaczna z tym, że w glebie znajdują się larwy.

Ziemiórki na liściach

Larwy ziemiórki nie warto szukać na liściach. Miejsce jej żerowania stanowi gleba. Istotne jest jednak to, że liście to jeden z wyznaczników obecności tego szkodnika. Przez larwy ziemiórki liście zmieniają kolor, stają się przesuszone.
 
Na tej części rośliny można jednak znaleźć dorosłe ziemiórki, czyli nieduże, czarne muchówki.

Ziemiórka na pomidorach

Pomidory to jedna z popularniejszych roślin szklarniowych. W przypadku dostrzeżenia muchówek, można wyjąć jedną sadzonkę i poddać ją skrupulatnym oględzinom. W ten sposób można znaleźć larwy ziemiórki. Wiele osób woli unikać chemii, dlatego warto wybrać mniej inwazyjne rozwiązania, takie jak profesjonalne lepy.

Ziemiórka na storczykach

W przypadku storczyków zaatakowanych przez larwy ziemiórki dobrym rozwiązaniem jest przesadzenie kwiatów do nowego podłoża. Podłoże należy wyprażyć, aby mieć pewność, że szkodniki zostały zlikwidowane.

Ziemiórka: zwalczanie

Ziemiórki można zwalczać zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i środków chemicznych. To drugie rozwiązanie powinno stanowić ostateczność. Warto zaznaczyć, iż w przypadku ziemiórki larwy dużą rolę odgrywa profilaktyka - przed zasadzeniem rośliny powinno się właściwie przygotować podłoże, uwzględniając jego odkażenie.

Naturalne sposoby na ziemiórki

W zwalczaniu dorosłych osobników ziemiórki pomocne są specjalne pułapki zostawione blisko roślin. Jedną ze znanych mieszanin jest ocet winny rozrobiony w wodzie - jedna łyżka octu na pół szklanki wody.
 
Do tak przygotowanej substancji dolewa się trochę płynu do naczyń i dosypuje się kurkumę lub inny barwnik, który nada całości żółtego koloru. Taki roztwór przyciągnie muchówki, które następnie utoną w nim.
 
Efektywną metodą na zwalczanie tych owadów jest zastosowanie żółtych taśm wabiących owady i szkodniki w szklarni. Są one w pełni bezpieczne dla ludzi, gdyż nie zawierają trucizn. Lepka substancja sprawia, że ziemiórki przyklejają się do taśmy. Ten produkt to także dobry sposób na sprawdzenie, czy w danym miejscu pojawił się szkodnik, bez tracenia czasu na pracochłonne oglądanie każdej rośliny.

Preparaty

Ziemiórki larwy można zwalczać stosując roztwór z wody utlenionej albo roztwór z czosnku, którym należy podlewać zaatakowane rośliny. Przydatne mogą być również specjalistyczne preparaty z nicieniami Steinernema feltiae. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie na dużych powierzchniach.
 
Ziemiórki to niebezpieczne szkodniki, które mogą zniweczyć wiele miesięcy ciężkiej pracy. Chcąc uniknąć konieczności zwalczania tych szkodników, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Jeśli jednak to nie wystarczy, zaleca się unikanie stosowania szkodliwych substancji i wybieranie naturalnych sposobów.