Modernizacja szklarni

Modernizacja szklarni - jak ustalić priorytety?

Prowadzenie szklarni wiąże się z koniecznością wdrażania nowoczesnych technologii, celem usprawnienia procesu uprawy roślin. Modernizacja dotyczy zarówno większych jak i mniejszych szklarni. Odpowiednio przeprowadzona modernizacja szklarni wiąże się z uzyskaniem licznych korzyści dla przedsiębiorcy. Aby jej efekty były satysfakcjonujące, warto zastanowić się o jakie kwestie warto zadbać w pierwszej kolejności.

Dlaczego modernizacja szklarni jest konieczna?

Modernizacja stanowi nieodzowny element procesu produkcji. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych producent ma szansę zyskać przewagę nad konkurencją. Ponadto, modernizacja wyposażenia szklarni stanowi doskonały sposób na zwiększenie wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.
 
Niestety, w wielu przypadkach dość trudnym jest ustalenie konkretnego planu wdrażania nowych rozwiązań w szklarni. Dotyczy to przede wszystkim starszych cieplarni, które mogą wymagać jednoczesnej wymiany wielu obecnych w niej elementów i sprzętów niezbędnych do ich codziennego funkcjonowania. Znacznym ułatwieniem ułatwiającym planowanie modernizacji jest przyjrzenie się procesowi produkcji.
 
Na tym etapie warto kierować się zasadą upraszczania wszelkich procesów i czynności zachodzących w cieplarni.

Jak rozpocząć planowanie modernizacji?

Budynek szklarniOstatnie lata statnich latach można zauważyć wzrost kosztów produkcyjnych przy jednoczesnym niedoborze pracowników. Te zagadnienia stanowią dla wielu właścicieli szklarni pretekst do przeprowadzenia modernizacji, a konkretniej - do wdrożenia elementów automatyzacji.
 
Zanim jednak to nastąpi powinno się określić budżet jakim dysponuje przedsiębiorca. Podczas planowania zmian warto także zwrócić uwagę na czas, w którym chce się je wprowadzić. Do przeprowadzenia modernizacji przy zachowaniu wcześniej ustalonych norm finansowych niezbędnym może okazać się wiedza z tego zakresu.
 
Z tego względu przed rozpoczęciem prac w tym kierunku warto omówić strategię działania ze specjalistą. Pozwoli to w sposób precyzyjny zoptymalizować plan modernizacji szklarni.

Nawadnianie to podstawa

Usprawnienie procesu produkcji oraz wydajności szklarni może odbywać się poprzez ulepszenie stałych czynności w niej zachodzących. W kontekście szklarni w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sposób nawadniania roślin.
 
Zautomatyzowanie tego procesu poprzez indywidualnie dobrany system nawadniający stanowi dość proste, a jednocześnie wydajne rozwiązanie, pozwalające uzyskać efekt równomiernego podlewania. Jest to jeden z najczęściej modernizowanych procesów, z uwagi na zadowalające efekty jego wdrożenia - poprawę wyników produkcyjnych.
 
Systemy nawadniania roślin są oferowane w wielu wariantach po to, by każdy właściciel cieplarni mógł znaleźć idealne rozwiązanie. Systemy są niezwykle wygodnym udogodnieniem codziennej pracy, gdyż ich kontrola jest możliwa za pomocą jednego interfejsu.
 
Warto także wspomnieć, iż systemy nawadniające umożliwiają ich rozbudowanie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niektóre z nich pozwalają użytkownikowi przechowywać dane statystyczne. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie analizy, co z kolei pozwala przedsiębiorcy przewidywać liczne aspekty, związane chociażby ze zużyciem wody na rzecz funkcjonowania szklarni.
 
Przy planowaniu modernizacji warto też zwrócić uwagę na stan kotłów grzewczych. Nowsze modele mogą okazać się znacznie bardziej wydajne niż ich starsze odpowiedniki.

Ogrzewanie

Obok niezbędnej do wzrostu roślin wody, ważnym aspektem jest również temperatura w szklarni. Ogrzewanie stanowi jeden z najpoważniejszych wydatków związanych z prowadzeniem upraw. Jeśli więc do zapewnienia odpowiedniej temperatury używa się niesprawnych systemów, można spodziewać się występowania problemów pod względem rentowności.
 
Modernizacja może więc dotyczyć również wymiany systemu ogrzewania, która może przyczynić się do zapewnienia pożądanego poziomu wydajności. Wbrew pozorom jej przeprowadzenie w tym zakresie nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Istnieją bowiem nieco tańsze sposoby usunięcia problemu nieefektywnego ogrzewania.
 
Jest nim chociażby malowanie odsłoniętych rur czy izolowanie rur przesyłowych, które umożliwiają znacznie obniżyć koszty ogrzewania cieplarni.

Automatyzacja - jak przeprowadzić ją dobrze?

Tak jak w przypadku wielu innych branż, również uprawa w szklarni, prędzej czy później, wymaga zautomatyzowania części niezbędnych dla jej prawidłowego funkcjonowania czynności.
 
Aby przeprowadzić ten proces w sposób poprawny niezbędna jest wnikliwa analiza procesu produkcji oraz refleksja nad tym, które z prac powinny zostać zautomatyzowane w pierwszej kolejności. Wdrażanie nowych technologii odbędzie się znacznie łatwiej, jeśli właściciel szklarni ustali najczęściej automatyzowane prace.
 
W oparciu o wiedzę pozyskaną ze statystyk, odpowiednio zaimplementowana automatyzacja procesów produkcyjnych w szklarni pozwala osiągnąć poprawę jakości uprawy jak i szybkości produkcji. Oczywistą konsekwencją polepszenia tychże aspektów są także satysfakcjonujące wyniki finansowe. 
 
Pomimo zapoznania się z korzyściami, które może przynieść przedsiębiorcy modernizacja szklarni mamy świadomość, iż jej zaplanowanie nie zawsze jest proste. Ten stan rzeczy wynika z kilku czynników, lecz najważniejszym jest indywidualny charakter każdej produkcji. Z tego względu oferujemy Państwu najwyższej jakości produkty wyposażenia profesjonalnych szklarni.
 
Zapewniamy naszym klientom nowoczesne rozwiązania, które w wyraźny sposób wpływają na jakość produkcji - systemy zasłon termoizolacyjnych, systemy cieniowania szklarni czy kurtyny szklarniowe. Służymy Państwu naszą radą i doświadczeniem, celem wskazania sposobów na skuteczną modernizacje Państwa szklarni.