Zioła w szklarni

Uprawa ziół w szklarni

Od zarania dziejów zioła są obecne w wielu kuchniach i kulturach na całym świecie. Służą one jako dodatek do innych potraw czy też są stosowane w medycynie. Przez to uznawane są jako rośliny o uniwersalnym działaniu. Warto zatem wiedzieć czym są zioła, oraz jakie jest ich zastosowanie. Dodatkowo dobrze jest również zapoznać się ze sposobami uprawy ziół przez cały rok.

W oparciu o definicję zioła stanowią rośliny, które w korzystny sposób wpływają na zdrowie oraz samopoczucie człowieka. Można je zbierać ze stanu naturalnego (są to zioła, które nie są uprawiane) oraz zioła uprawiane samodzielnie np. w szklarni. Zioła wykazują się szerokim zastosowaniem zarówno w kuchni jak i w medycynie. Od wieków zioła stanowią jeden z kluczowych składników w przygotowywaniu lekarstw, oraz substancji wspierających m.in metabolizm. 

Ziołolecznictwo?

Ziołolecznictwo (inaczej zielarstwo lub fitoterapia) stanowi istotny dział medycyny oraz farmakologii. U jego podstaw leży stosowanie ziół w naturalnej lub przetworzonej postaci w celu uzyskiwania lekarstw oraz produktów, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Do przykładów zastosowania ziół w ziołolecznictwie można zaliczyć:
 
  1. Sok z aloesu - działa stymulująco i kojąco na wszelkiego rodzaju poparzenia, pieczenie skóry, oraz podrażnienia;
  2. Cebula czosnku pospolitego - wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a dodatkowo obniża poziom złego cholesterolu;
  3. Kwiat malwy czarnej - działa wykrztuśnie i chroni gardło oraz górne drogi oddechowe;
  4. Liść mięty - dzięki niemu można pobudzić trawienie, a także wykazuje on działanie rozkurczowe;
  5. Korzeń żeń-szenia - wykazuje działanie pobudzające i wzmacniające organizm.
 
Powyższe przykłady stanowią jedynie część zbioru ziół, które mają tak korzystne działanie na organizm człowieka. Należy również dodać, iż stosowanie większości z nich nie wykazuje negatywnych efektów. Dzięki temu można je zawsze bezpiecznie stosować.

Gdzie najlepiej hodować zioła przez cały rok?

Zioła sadzonkiPowszechnie wiadomo, iż nie w każdym miejscu na świecie można bez problemu uprawiać zioła przez cały rok. Jest to głównie spowodowane klimatem, który w różnych miejscach na świecie zapewnia możliwość uprawy ziół przez cały rok. W miejscach gdy całoroczna uprawa ziół nie jest możliwa najlepszym rozwiązaniem jest szklarnia. Szklarnia, zwłaszcza dla osób chcących uprawiać zioła na dużą skalę, przede wszystkim może zapewnić uprawę ziół przez cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych.
 
Ponadto przy odpowiedniej pielęgnacji i zapewnieniu dobrych warunków wewnątrz zioła mają w ten sposób zagwarantowane idealnie warunki wzrostu. Szklarnia sprawdza się zarówno w przydomowym ogródku, jak i w produkcji ziół na dużą skalę. Różnica polega na tym, iż chcąc uprawiać zioła na skalę przemysłową budowa szklarni jest koniecznością. 

W jaki sposób prawidłowo sadzić zioła?

Sadzenie oraz uprawa ziół to długi oraz czasochłonny proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy oraz cierpliwości. Na samym początku należy sprawdzić wymagania ziół, jakie mają być posadzone na danym terenie. Każda roślinna wymaga nieco innej gleby oraz nawodnienia dlatego też sprawdzenie wymagań danej rośliny jest tak istotne. Następnie należy wybrać odpowiednią ziemię oraz dobrze dopasowany pojemnik na wysiew. 
Po wybraniu odpowiedniej ziemi oraz wsypaniu jej do pojemnika należy zasiać nasiona i przykryć je ziemią. Można to zrobić z użyciem jednej z trzech metod sadzenia nasion. Oprócz tradycyjnego sadzenia ziół z nasion, można to również zrobić używając sadzonek lub metodą podziału. Ostatnim etapem jest wstępne podlania każdej rośliny oraz stałej pielęgnowanie. Należy pamiętać, aby nie używać zbyt dużej ilości nawozu, gdyż może to byś szkodliwe dla ziół. Co więcej dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. ściółkowania, które ogranicza rozrost chwastów wokół ziół. 

O czym należy pamiętać przy uprawie ziół w szklarni?

Oprócz samego sposobu sadzenia ziół w szklarni należy również pamiętać o wielu innych elementach, które gwarantują sukces przy uprawie ziół. Przede wszystkim należy pamiętać o elementach wyposażenia szklarni. W dobrze prosperującej szklarni muszą się znajdować takie elementy jak:
  • kurtyny szklarniowe
  • maty kokosowe
  • tkaniny pp
  • taśmy, których zadaniem jest wabienie owadów
  • środki ochrony roślin
Powyższe elementy mają kluczowe znaczenie dla ziół produkowanych w szklarni. Dla przykładu maty kokosowe zapewniają większe plony oraz szybszy i jednocześnie stymulowany wzrost roślin. Z kolei kurtyny szklarniowe chronią rośliny przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem.
 
Pozostałe elementy mają za zadanie ochronę delikatnych roślin przed szkodnikami czy też przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
 
Dodatkowo należy pamiętać o kilku dodatkowych elementach gwarantujących sukces w uprawie ziół. Po pierwsze w szklarni należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Jest to element niezbędny ze względu na to, iż przy odpowiedniej cyrkulacji powietrza zwiększona zostaje aktywność roślin. Dzięki temu można kontrolować poziom wilgotności w szklarni oraz można zapobiec wielu chorobom roślin. Należy przy tym pamiętać o zastosowaniu wentylatorów w szklarni, dzięki czemu zapewniona będzie odpowiednia cyrkulacja.

Do pozostałych również ważnych czynników można zaliczyć:
 
  1. Odpowiednie nawadnianie roślin - tutaj najlepiej sprawdzi się system nawadniania kropelkowego. W ten sposób woda spływa jedynie do korzenia co zapobiega usychaniu oraz chorobom roślin, a dodatkowo zapobiega marnowaniu wody;
  2. Zastosowanie odpowiedniego naświetlania - według badań naukowców promieniowanie słoneczne, zwłaszcza promieniowanie UV-B sprawia, iż zioła stają się bardziej aromatyczne, a także mechanizmy obronne roślin są stymulowane. W okresie jesienno-zimowym zadbanie o odpowiednie nasłonecznienie będzie kluczowe w celu stymulacji wzrostu roślin;
  3. Kontrola wilgotności - zioła preferują, gdy jest sucho. Zbyt częste lub zbyt silne nawadnianie może mieć odwrotny skutek od zamierzonego;
  4. Okres zimowania - w okresie jesienno-zimowym dobrze jest przenieść zioła do szklarni i owiną ich korzenie oraz pędy folią bąbelkową. Dzięki temu można je zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi do momentu rozpoczęcia okresu wegetacyjnego. 
 
Podsumowując uprawa ziół w szklarni stanowi nie lada wyzwanie. Wiele czynników składa się na to, aby zioła wyrosły zdrowe i aromatyczne. W miejscach gdzie warunki klimatyczne nie są korzystne do uprawy ziół na zewnątrz przez cały rok najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie szklarni. Dzięki temu przez cały rok zioła mają zapewnione odpowiednie warunki, które stymulują ich wzrost oraz chronią przed szkodliwym działaniem np. chwastów czy niektórych owadów.