Konserwacja szklarni

Konserwacja szklarni

 

Szklarnia jest trwałą konstrukcją, której głównym zadaniem jest stworzenie optymalnego środowiska do uprawy roślin. Pomocne są w tym zakresie pokrycia, drzwi, zasłony oraz otwory wentylacyjne, w które musi być wyposażony każdy obiekt tego typu.

Jednak jakość oraz ilość uzyskiwanych z ich pomocą plonów są ściśle zależne od prawidłowego i regularnego czyszczenia oraz konserwacji poszczególnych elementów. Celem tych zabiegów jest przede wszystkim utrzymanie konstrukcji w doskonałym stanie, a także ograniczenie ryzyka wystąpienia wielu różnych chorób i szkodników.

Konserwacja szklarni - jak powinna wyglądać?

W celu przeprowadzenia prawidłowej konserwacji szklarni należy w pierwszej kolejności skontrolować stan osłony i otworów, takich jak drzwi czy wentylacje. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zarysowań lub dziur w ich powierzchni, należy wymienić pokrycie lub dokładnie uszczelnić wszystkie przecieki. Jednocześnie powinno się bardzo uważnie sprawdzić, czy do rozszczelnień nie doszło również w obrębie listw przypodłogowych, a w razie odnalezienia ewentualnych defektów, wykonać odpowiednie zabiegi uszczelniające. Kolejnym krokiem prawidłowej konserwacji jest sprawdzenie systemów ogrzewania, chłodzenia, zacieniania i wentylacji szklarni, które są systemem napędowym jej korzystnego dla rozwoju roślin środowiska. Elementy te należy testować przed okresem użytkowania poprzez próbne uruchomienia i krótki czas rozruchu.
 
Z kolei podczas ich pracy konieczne jest zwracanie uwagi przede wszystkim na funkcjonowanie silników oraz głośność ich pracy. Najczęściej użytkowanymi elementami szklarni są żaluzje oraz wentylatory, dlatego to właśnie im należy przyglądać się najdokładniej, rutynowo sprawdzając czy prawidłowo uruchamiają się i wyłączają oraz czy ich praca nie jest zbyt głośna. Natomiast systemy kurtyn powinny zostać skontrolowane i naprawione w przypadku wykrzywienia elementów napędowych, a następnie odpowiednio nasmarowane.
 
Następna czynność niezbędna w procesie konserwacji to sprawdzenie i odświeżenie systemu nawadniania, polegające na przepłukaniu filtrów oraz wtryskiwaczy nawozów, a także wymianie zatkanych głowic zraszaczy i sprawdzeniu szczelności przewodów. W przypadku systemu grzewczego należy natomiast dokładnie przepłukać wszystkie jego elementy i wymienić wodę na świeżą.

Należy pamiętać, że w przypadku konieczności wymiany niektórych części szklarni, czynność tą należy zaplanować z wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę czas wysyłki zakupionego elementu oraz montażu.

Mycie szklarni - czyszczenie i dezynfekcja

Konstrukcja szklarni powinna zostać odnowiona co najmniej raz na kilka lat.  W tym celu należy odrdzewić stalowe elementy, a następnie pomalować je farbą antykorozyjną. Z kolei w przypadku aluminiowych szkieletów, wystarczające będzie już zwykłe oczyszczanie. Zaleca się również umycie pokrycia szklarni wodą, na przykład z dodatkiem szarego mydła.
 
Szkło można czyścić szczotkami lub innymi narzędziami tego typu, natomiast poliwęglan należy oczyszczać delikatnymi gąbkami, które nie powodują zarysowań. Warto mieć na uwadze, że podczas usuwania zanieczyszczeń ze wszystkich elementów konstrukcyjnych, kurz i inne rodzaje brudu powinny być usuwane lub wydmuchiwane na zewnątrz, przy czym w przypadku oczyszczania wentylatorów, powinny być one uprzednio odłączone od zasilania.
 
Po zakończonym sezonie pracy, konieczne jest pozbycie się wyjałowionej warstwy podłoża szklarni, czyli około 5 - 8 cm wierzchniej powłoki oraz resztek roślinnych i odpadów. Następnie glebę należy zdezynfekować wrzącą wodą lub środkami chemicznymi. W szczelnym obiekcie można wykonać to za pomocą gazowania dwutlenkiem siarki. Nie jest to jednak wskazane w przypadku konstrukcji stalowych, ponieważ przyspiesza korozję. Inne preparaty wykorzystywane w tym celu to między innymi aldehydy, kwas benzoesowy, kwas nadtlenooctowy, nadtlenek wodoru, czwartorzędowe związki amoniowe oraz podchloryn sodu.
 
Skrupulatna i regularna konserwacja znacząco zmniejsza ryzyko zaistnienia awarii w trakcie funkcjonowania szklarni, dzięki czemu pozwala jej na płynne i efektowne działanie. Z kolei czyszczenie i mycie poszczególnych elementów minimalizuje szanse wystąpienia chorób oraz szkodników, niszczących roślinność, co gwarantuje większe i lepszej jakości plony.