Róże

Szklarnie do uprawy róż

Róże od wielu lat cieszą się ogromną popularnością wśród klientów. Jeszcze kilka lat temu kupowane były przede wszystkim róże w kolorze czerwonym. Obecnie jednak równie chętnie kupowane są róże w kolorze żółtym czy różowym. Wykorzystanie szklarni do uprawy róż pozwala produkować kwiaty w warunkach (oraz miejscach), w których w inny sposób nie było by to możliwe. Uprawa róż w szklarni, wymaga przede wszystkim dużych dużych powierzchni ponieważ róże lubią dużo powietrza. Niezwykle istotne jest również uzyskanie odpowiedniego poziomu przepuszczalności światła oraz dobra wentylacja w najgorętszych tygodniach w roku.

Róże - warunki dla produkcji

  • Temperatura: około 17 °C - 25 °C
  • Minimalna temperatura wegetatywna: 15 °C i maksymalnie 32 °C.
  • Wilgotność: około 70-75%
  • Duża ilość światła
Dla osiągnięcia szybszych wzrostów, konieczne jest zapewnienie dużego nasłonecznienia. Przy całorocznych uprawach róż, w okresach zimowych stosowane jest doświetlenie sztucznym światłem w celu poprawy tempa wzrostu roślin.

Uprawa róż - główne zagrożenia

Niewystarczający stopień doświetlenia, powoduje znaczne obniżenie tempa wzrostu, powstają kwiaty o małej ilości płatków i mniej intensywnym kolorze. Niewystarczający stopień naświetlenia przyczynia się również do rozwoju grzybów.
 
Zbyt wysoka temperatura, zagrożenie szczególnie w okresach letnich. W temperaturach powyżej 30 °C widoczne jest znaczne spowolnienie tempa wzrostu. Powyżej 40 °C rośliny umierają.
 
Zbyt niska temperatura, to główna przyczyna występowania zaburzeń w postaci deformacji kwiatu.

Szklarnie do uprawy róż

szklarniowa uprawa różZ uwagi na warunki w jakie wymagane są do uprawy róż, w okresach zimowych, szklarnia wyposażona powinna być w system grzewczy. Wysokość szklarni do uprawy róż nie powinna być mniejsza niż 6 m. Warto zaznaczyć, iż w szklarniach o dużej powierzchni, istnieje występuje zagrożenie związane z występowaniem i rozwojem chorób kwiatów. Wyższe szklarnie to również możliwość zastosowania np. podwójnych kurtyn termoizolacyjnych.
 
Warunki pogodowe (niskie temperatury oraz małe nasłonecznienie) oraz rosnące koszty energii sprawiają, iż całoroczna uprawa róż w Polsce bywa kosztowna. Szklarnie do uprawy róż oprócz systemu ogrzewania, wyposażone powinny być także w system kurtyn cieniujących i termoizolacyjnych, które umożliwią ograniczenie strat ciepła.
 
W szklarniach gdzie produkcja zawieszana jest w okresie zimowym, temperatura w obiektach utrzymywana jest na poziomie 2-3 °C.
 
Według opinii niektórych producentów róż, niezwykle istotnym elementem dla zapewnienia lepszych jakościowo plonów jest utrzymanie dość wysokiej wilgotności w szklarni. Są to warunki nie sprzyjające rozwojowy przędziorków będących dużym zagrożeniem przy hodowli róż.
 
Jako istotny element podaje się również intensywne wietrzenie obiektu w okresach letnich. Najlepszy rozwój korzeniu kwiatów uzyskuje się na podłożu kokosowym, które posiada lepsze właściwości oraz stabilną strukturę.

Dobór odpowiednich gatunków do rodzaju szklarni

Warto pamiętać, iż odpowiedni dobór gatunku uprawianych róż i rodzaju szklarni, przekłada się bezpośrednio na szybkość procesu produkcji oraz jakość kwiatów. Niektóre z gatunków róż znacznie lepiej rosną w obiektach tunelowych, inne z kolei w tradycyjnych szklarniach. Czynnikiem mającym wpływ w tym przypadku jest również pora roku.

Hodowla róż

Szklarnia chroni róże przed trudnymi warunkami, dzięki czemu kwiaty są czyste i wolne od szkodników i chorób. Róże hodowane w szklarniach cechują również żywe kolory, a także czyste pąki i łodygi. Dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków odżywienia oraz rozwoju, kwiaty dłużej zachowują świeżość, pozwalając na lepsze życie w wazonie.
 
Zachowanie odpowiednich wymiarów oraz wyposażenia szklarni pozwala utrzymywać hodowlę róż przez cały rok.
 
Sadzonki powinny być starannie umieszczone w nowych pojemnikach. Pęczki korzeni powinny być ułożone na kopcu ziemi dzięki czemu rośliny zostaną pobudzone do produkcji, nowych zdrowych korzeni. Gleba wokół rośliny oraz korzeni powinna być lekko ubita. Poziom gleby w nowym pojemniku powinien być nieco wyższy niż poziom w doniczkach wysyłkowych.
 
Po przesadzeniu róże powinny być starannie przycięte w celu pozbycia się martwych liści i gałęzi. Należy również odcinać gałęzie nadmiernie zasłaniające środek rośliny, gdyż rosnące na nich liście blokować będą cyrkulację powietrza.
 
Róże szklarniowe powinny być nawożone dopiero po wypuszczeniu z sadzonek nowych liści, pąków lub gałązek.