Wentylator szklarniowy

Wentylacja w szklarni - dlaczego jest niezbędna?

Głównym zadaniem wentylatorów szklarniowych jest obniżenie temperatury powietrza oraz dostarczenie świeżego powietrza, w celu zmniejszenia wilgotności powietrza otaczającego rośliny. Obydwa czynniki są niezwykle istotne dla osiągnięcia odpowiednich, zdrowych wzrostów. Wentylacja w szklarni to element niezwykle istotny zarówno w dużych szklarniach jak i w szklarniach domowych.

Wilgotność

Wilgotność powietrza wokół roślin ma kluczowe znaczenie podczas upraw.
 
W momencie kiedy wilgotność wzrasta powyżej 80%, na wielu rodzajach roślin zaczynają rozwijać się pleśń i grzyby. Szczególnie podatne na występowanie chorób są rośliny o miękkich liściach, jak np. pomidory.
 
Polecamy również artykuł: Pomidory w szklarni
 
W momencie kiedy wilgotność osiąga poziom około 90% (co jest dość typowe dla wielu szklarni domowych) pewnym jest, iż pojawią się duże problemy z występowaniem pleśni. Z punktu widzenia zdrowia roślin, niezwykle istotne zatem jest aby utrzymać wilgotność szklarni na poziomie około 70%. Z kolei, w momencie kiedy wilgotność szklarni spada poniżej 30%, większość roślin praktycznie przestaje rosnąć.
 
Wilgotność w szklarniUtrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w szklarni związane jest niewątpliwie z kosztami. Część ogrzanego powietrza szklarni (poprzez system wentylacji) jest wymieniana na powietrze świeże, które również musi zostać ogrzane.
 
Dlatego też, zwłaszcza w okresie zimowym, zapewnienie odpowiedniej wilgotności w szklarni związane jest z utrzymaniem odpowiedniego balansu w działaniu systemu ogrzewania oraz systemu wentylacji. W tym celu wentylatory szklarniowe często działają w połączeniu z higrostatami.
 
Warto dodać, iż poziom wilgoci powietrza w szklarni wzrasta zazwyczaj w okresie zimowym, kiedy różnice pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz są największe. Aby lepiej kontrolować poziom wilgotności na całym obszarze szklarni, należy możliwie najbardziej niwelować różnice temperatury w różnych miejscach. W tym celu również wykorzystywane są wentylatory szklarniowe.

Jaki wentylator do szklarni?

Dobór wielkości wentylatora szklarniowego następuje przede wszystkim w odniesieniu do jej wielkości. Pierwszą rzeczą jaką należy zatem ustalić wielkość szklarni, wyrażona w metrach sześciennych.
 
W okresie zimowym całkowita wymiana powietrza w szklarni nastąpić powinna około 2-3 razy na godzinę. Wentylatory szklarniowe, dzielone są według wydajności, liczonej w m³/h.
 
Zatem jeżeli powierzchnia sześcienna szklarni wynosi np. 3000 m³, system wentylacji (wentylator) powinien umożliwiać wymianę powietrza na poziomie 6000 - 9000 m³ na godzinę. Planując system wentylacji do szklarni, warto jednak pamiętać, iż wymagany poziom wymiany powietrza w szklarni może się różnić w zależności np. od sezonu czy temperatury na zewnątrz.

Obniżenie temperatury powietrza

Utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury w szklarni, przekłada się na tempo wzrostu roślin. Kiedy temperatura liści wzrasta do około 27°C, może występować zmniejszenie tempa wzrostu.
 
Obniżenie temperatury powietrza w szklarni również odbywa się przy pomocy wentylatorów. W okresie letnim, kiedy w szklarni łatwiej o wysoką temperaturę powietrza, wentylatory odprowadzają zazwyczaj mniejszą ilość powietrza (celem ochłodzenia).
 
Zwykle, jeżeli w okresie zimowym konieczna jest całkowita wymiana powietrza na poziomie 2-3 razy na godzinę, w okresie letnim wartość ta wynosi zwykle około 1 raz na godzinę.

Wentylatory szklarniowe

Nasza firma oferuje profesjonalne wyposażenie dla szklarni. Oprócz szerokiej gamy akcesoriów, w ofercie posiadamy również wentylatory do szklarni. Serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na każde pytanie i doradzą rozwiązanie najlepiej dopasowane do Państwa potrzeb.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerami telefonów: 664 018 390, 664 018 380 oraz drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.