Pierwsza szklarnia - co należy wiedzieć?

Decyzja odnośnie zakupu pierwszej szklarni powinna być dobrze przemyślana. Rodzaj, wielkość oraz wyposażenie szklarni, to kluczowe elementy które wpływają bezpośrednio późniejsze jej funkcjonowanie. Dlatego też, w niniejszym wpisie postaramy się przybliżyć nieco bardziej najważniejsze kwestie jakie należy rozważyć podejmując decyzję o pierwszej szklarni.

Własna szklarnia - jak założyć?

Najsilniejszymi czynnikami mającymi wpływa na finalną decyzję podczas wyboru pierwszej szklarni są zazwyczaj jej wielkość oraz koszt końcowy całej inwestycji. Posiadanie własnej szklarni staje się coraz bardziej popularne. Dlatego też, coraz częściej zdarza się iż wpisywane są one w przydomowe ogródki, o dość ograniczonej powierzchni.
 

Gdzie postawić szklarnię?

Nasłonecznienie

naslonecznienieDecyzja o umiejscowieniu szklarni powinna być podejmowana przede wszystkim przy uwzględnieniu przyszłej ekspozycji na promienie słoneczne. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest umiejscowienie szklarni od strony południowej, zapewniając możliwie największe jej doświetlenie.
 
Warto pamiętać, iż istnieją sposoby regulowania temperatury panującej w szklarni. Nawet jeżeli rośliny, które będą w przyszłości hodowane w szklarni nie wymagają bardzo dużego nasłonecznienia lub wysokich temperatur, w celu ograniczenia naświetlenia istnieje możliwość zastosowania bardzo skutecznych środków cieniowania szklarni.

 

Ochrona przed wiatrem

gdzie postawić szklarnie

O ile wybierając położenie szklarni, trudno wziąć pod uwagę występowanie ewentualnych wiatrów, należy jednak mieć ten czynnik na uwadze. Aby zabezpieczyć szklarnię przed negatywnymi skutkami działania wiatru, należy rozważyć możliwość wykorzystania szkła hartowanego, które jest nieco cięższe, bardziej stabilne a tym samym i odporniejsze na podmuchy wiatru.

Utrzymanie szklarni

Bardzo często popełnianym błędem podczas wyboru położenia (oraz wielkości) przyszłej szklarni jest nie zaplanowanie odpowiedniego dostępu - z każdej jej strony szklarni. Pamiętajmy, że już po kilku lub kilkunastu tygodniach użytkowania szklarni, może pojawić się konieczność np. jej umycia.
 
Jeśli szklarnia zostanie postawiona np. bardzo blisko ogrodzenia z pewnością pojawią się problemy z czyszczeniem tej strony.

Jaka duża szklarnia?

Kiedy dokonany zostanie wybór odnośnie umiejscowienia przyszłej szklarni, należy rozważyć jej wielkość. Aby trafnie oszacować wielkość, dobrze jest wybrać się w miejsce docelowe z miarą i dobrze zorientować się w ewentualnych możliwościach jakie daje nam wybrany obszar.
 
W ten sposób, nie tylko zorientujemy się w możliwościach odnośnie ustawienia szklarni, ale także uzyskamy pierwsze wyobrażenie odnośnie zagospodarowania wyznaczonej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, aby podczas wykonywanych pomiarów uwzględnić odpowiednią przestrzeń (dostępu) wokół szklarni.
 
Ponieważ niekiedy zdarza się, iż rozmiary zewnętrzne szklarni są nieco większe od podawanych przez producentów, warto dodać po kilka centymetrów dodatkowego zapasu z każdej strony.

Co pod szklarnię?

W sytuacji kiedy podłoże uniemożliwia osadzenie szklarni bezpośrednio na gruncie, konieczne jest zastosowanie dodatkowego podłoża. Warto pamiętać, iż wykonanie podłoża szklarni nie tylko stabilizuje jej konstrukcję, ale także ułatwia późniejsze utrzymanie czystości.
 
Istnieją różne możliwości i rozwiązania w zakresie materiałów i rodzaju podłoża dla szklarni. W każdym przypadku należy jednak pamiętać, iż podłoże może być zastosowane tylko na odpowiednio przygotowanym gruncie.

Umieszczenie szklarni bezpośrednio na ziemi

Wprawdzie wielu producentów nie zaleca tego rozwiązania, istnieje możliwość solidnego montażu szklarni również bezpośrednio na ziemi. Konstrukcja oparta jest wówczas w murowane słupki narożne. Wykonując montaż montaż tego rodzaju należy szczególną uwagę zwrócić na poprawne i dokładne wypoziomowanie słupków narożnych.

Wyposażenie szklarni

Szklarnia to nie tylko konstrukcja. Aby z sukcesem hodować rośliny i warzywa, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Nasza firma posiada szeroki asortyment akcesoriów oraz elementów wyposażenia szklarni.
 
Zapraszamy do kontaktu pod numerem tel. 664 018 390. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania i zaoferujemy najlepiej dopasowane rozwiązania!