Przygotowanie szklarni na zimę
Ostatnie dni października i pierwsze tygodnie listopada to czas, w którym warto przygotować szklarnię na okres zimowy. Podjęcie odpowiednich kroków pozwoli zabezpieczyć rośliny w szklarni, zwiększyć jej efektywność energetyczną oraz przygotować na kolejny sezon.
1. Sprzątanie i czyszczenie
Przed nadejściem zimy warto przeprowadzić gruntowne sprzątanie szklarni. W pierwszej kolejności usunąć należy wszystkie pozostałości po roślinach jak martwe liście czy elementy gałęzi. Pozostałości tego rodzaju mogą być źródłem chorób i siedliskiem szkodników.
Starannie umyj wszystkie powierzchnie, półki oraz doniczki. Dobrą praktyką jest użycie delikatnego środka myjącego (np. mydła lub łagodnego detergentu). Szkielet szklarni można przetrzeć wodą z dodatkiem łagodnego środka dezynfekującego. W przypadku szklarni o drewnianej konstrukcji, najlepiej sprawdzi się rozcieńczone mydło.
Czyszczenie powierzchni przezroczystych tj. szyby czy panele poliwęglanowe, zapewni roślinom maksymalne nasłonecznienie podczas krótszych dni. Unikać należy silnych środków chemicznych, ponieważ mogą one uszkodzić materiał.
2. Przygotowanie gleby
Przygotowanie gleby zimą, pozwala uzyskać większe przyrosty wiosną. Ziemię przekopać należy na głębokość ok. 20 cm. Ułatwi to proces wymrażania szkodników oraz przyspieszy rozkład dużych brył gleby. Wzbogacenie ziemi o kompost lub dobrze rozłożony obornik, poprawi jej strukturę i dostarczy składników odżywczych.
Jeżeli w uprawach występowały choroby roślin lub problem z szkodnikami glebowymi, miesiące zimowe to dobry moment na wymianę części ziemi lub stosowanie zasady zmianowania.
3. Naprawy konstrukcji oraz uszczelnianie
Szczelność szklarni to najważniejszy aspekt, wpływający na utrzymanie stałej temperatury zimą.
Warto dokładnie sprawdzić drzwi, okna i inne elementy konstrukcyjne, czy nie pojawiły się ewentualne szczeliny lub dziury, przez które może dostawać się zimne powietrze do wnętrza szklarni.
Każde pęknięcie w osłonach powinny być natychmiast naprawione. W tym celu wykorzystać można wszelkiego rodzaju uszczelniacze. W tym czasie warto również wykonać smarowanie zawiasów drzwi i okien w szklarni.
4. Przygotowanie systemu ogrzewania
Planując uprawę roślin w okresie zimowym, konieczne będzie wcześniejsze sprawdzenie systemu ogrzewania. Warto upewnić się, że wszystkie urządzenia działają prawidłowo, a moc ogrzewania jest odpowiednia do planowanych upraw. W kolejnych tygodniach należy również regularnie sprawdzać czystość poszczególnych elementów grzewczych.
Warto pamiętać, iż bez odpowiedniej izolacji, ogrzewanie szklarni będzie mało efektywne. Oprócz odpowiedniego uszczelnienia okien i drzwi należy również zadbać o izolację całej konstrukcji szklarni.
5. Wentylacja
Odpowiednia wentylacja w szklarni niezbędna jest również zimą. Pozwala zapobiegać gromadzeniu się wilgoci, a tym samym rozwoju pleśni i chorób grzybowych. Wentylatory ustawione na niskie obroty, skierowane na rośliny, zapewnią świeży przepływ powietrza bez nadmiernego wychładzania wnętrza szklarni.
6. Cieniowanie szklarni zimą
Na zimę warto usunąć elementy cieniujące aby w pełni wykorzystać światło naturalne. Krótsze dni i słabsze światło w okresie zimowym oznaczają, że każda dodatkowa ilość światła może wspierać wzrost roślin, nawet tych, które dobrze znoszą chłodniejsze warunki.
7. Uprawy zimą
Zima nie oznacza konieczności rezygnacji z upraw. W szklarni można uprawiane mogą być warzywa odporne na chłód, jak jarmuż, szpinak czy por czy endywia.
Warzywa te potrzebują mniej ciepła, a chłodniejsze warunki wręcz sprzyjają ich wzrostowi. Istotnym elementem jest jednak monitorowanie poziomu wilgoci i występowania szkodników.
Przygotowanie szklarni na zimę wymaga staranności i dbałości o detale. Od czyszczenia i drobnych napraw, po zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności dla upraw zimowych.