cebula w szklarni

Cebula w szklarni

Cebula nie tylko dodaje smaku do potraw, ale posiada także wiele właściwości zdrowotnych. Jest bogata w witaminy, minerały i przeciwutleniacze.


 
Cebula wspomaga również pracę układu immunologicznego, obniża ciśnienie krwi i posiada właściwości antybakteryjne.

Kiedy sadzić cebulę w szklarni?

Najlepszy czas na sadzenie cebuli w szklarni przypada na wiosnę, kiedy temperatura podłoża osiąga około 10-15 °C.

Gleba pod uprawę cebuli?

Najlepsze wzrosty cebuli osiągane są w lekkiej, przepuszczalnej glebie o optymalnym pH wynoszącym od 6.0 do 7.0. Wskazane jest zastosowanie dodatku kompostu dla poprawy struktury gleby i zwiększenia ilości składników odżywczych.

Jak sadzić cebulę w szklarni?

Odstępy między sadzonkami cebuli dostosować należy przede wszystkim do odmiany i docelowego rozmiaru cebul. W profesjonalnych uprawach szklarniowych, zaleca się zachowanie około 10 - 15 cm odległości między sadzonkami.

Obok jakich warzyw można sadzić cebulę?

Cebula nadaje się do sadzenia w pobliżu różnych warzyw, jak pomidory, papryka czy sałata. Z uwagi na ryzyko wspólnych szkodników i chorób, należy natomiast unikać sadzenia cebuli w pobliżu roślin z rodziny kapustowatych.

Siew do gruntu

Siew cebuli do gruntu zaleca się przeprowadzać wczesną wiosną. Nasiona umieszcza się na głębokości około 1 cm, zachowując odstępy około 10 cm. 
 
W początkowej fazie jak i w późniejszych etapach uprawy, bardzo istotne jest regularne podlewanie.

Uprawa cebuli z rozsady

Uprawa cebuli z rozsady to również bardzo efektywna metoda. Rozsadę można zakupić lub wyhodować samodzielnie. Należy ją przesadzić do gruntu, dbając o odpowiednią głębokość sadzenia oraz regularne podlewanie.

Podlewanie zaraz po posadzeniu

Podlewanie cebuli zaraz po posadzeniu oraz w początkowym okresie wzrostu jest niezwykle istotne dla osiągnięcia szybkich wzrostów. Należy jednak pamiętać o utrzymywaniu wilgotności gleby na stabilnym poziomie.

Uprawa cebuli zimowej

Cebula zimowa, to odmiany specjalnie dostosowane do uprawy w chłodniejszych warunkach. Odmiany te mogą być sadzone jesienią, zimować w glebie i rozpocząć intensywny wzrost wczesną wiosną.
 
Podstawowa różnica między cebulą zimową, a zwykłą to odporność na mrozy, a tym samym czas sadzenia.
 
Cebula zimowa sadzona jesienią, ukorzenia się jeszcze przed okresem zimowym. Intensywny wzrost następuje natomiast wczesną wiosną.
 
Ochrona przed mrozem w okresie zimowym i nadmiernym nasłonecznieniem wiosną to kluczowy element dla uzyskania szybkich wzrostów.

Problemy i szkodniki

W uprawie cebuli może wystąpić różne kilka problemów. Do najczęściej występujących zaliczyć należy gnicie korzeni oraz szyjki cebuli.
 
Zagrożenie dla upraw stanowić mogą również szkodniki, tj. cebulówka i przędziorek.
 
Oto kilka sposobów uniknięcia problemów w uprawach szklarniowych cebuli.

Obserwacja

Obserwować należy przede wszystkim liście, zwłaszcza te znajdujące się wokół nasadzenia cebuli. Rośliny obserwować należy również pod kątem występowania charakterystycznych objawów, tj. srebrzyste plamy (cebulówka) czy zwinięcia liści (przędziorek).

Zachowanie czystości

Należy regularnie usuwać obumarłe liście, szczególnie te znajdujące się w okolicy nasadzeń, zmniejszając tym samym ryzyko namnażania szkodników.

Nawożenie

Należy unikać nadmiernego stosowania nawozów azotowych, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi szkodników.

Nawilżenie gleby

Cebulówki nie lubią wilgoci, dlatego utrzymanie odpowiedniego nawilżenia gleby może zmniejszyć ryzyko ich namnażania.

Odpowiednie odległości

Aby zapewnić lepszą wentylację i zmniejszyć ryzyko przenoszenia się szkodników konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów między roślinami.