Mity na temat upraw szklarniowych
Mimo coraz bardziej dynamicznego postępu nauki i technologi, wciąż ulegamy wielu stereotypom i często wierzymy w nie do końca sprawdzone opinie. Dotyczy to niemal każdej płaszczyzny życia, w tym również upraw szklarniowych.
Na przestrzeni wielu lat utarło się wiele nieprawdziwych opinii związanych z uprawami szklarniowymi, W niniejszym artykule postaramy się poruszyć niektóre z nich.
Uprawy szklarniowe w Europie
Na początku warto poruszyć kwestię upraw szklarniowych w Europie i odnieść się do statystyk. Uprawy szklarniowe w Hiszpanii odgrywają największą rolę na starym kontynencie. Na powierzchni przekraczającej ponad 40 000 hektarów odbywa się ponad 60% krajowej i 30% europejskiej produkcji owoców i warzyw.
Hiszpańskie uprawy szklarniowe dają zatrudnienie dla około 110 000 osób.
Mimo to, właśnie w Hiszpanii jak dotąd powstało najwięcej mitów na temat upraw szklarniowych. Oto kilka z nich.
W uprawach szklarniowych stosuje się duże ilości pestycydów
Niestety postęp technologiczny i uprzemysłowienie gospodarki, stały się synonimem niszczenia środowiska.
Obecne regulacje prawne (w całej UE) precyzyjnie określają jakie środki mogą zostać wykorzystane w procesie produkcji szklarniowej. O ile pestycydy są dopuszczone do użytku, to jednak zgodnie z zakresem praktyk przyjaznych dla środowiska, w zadym wypadku NIE mogą stosowane być pestycydy toksyczne.
Warzywa pochodzące z upraw szklarniowych są bez smaku
Na przestrzeni lat podnoszone zostały opinie na temat rzekomych gorszych walorów smakowych warzyw ze szklarni. Jest to twierdzenie całkowicie nieprawdziwe.
W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Postęp technologiczny w zakresie naturalnych metod upraw szklarniowych przynosił w ostatnich latach niesamowite rezultaty. Techniki stosowane podczas produkcji warzyw, to np. wykorzystanie określonego rodzaju owadów, w celu zapobiegania szkodnikom.
W rezultacie, w opinii ponad 86% techników rolnictwa, stosowane metody pozwalają osiągnąć warzywa i owoce lepsze, niż przy wykorzystaniu środków chemicznych (a co się z tym wiąże również zdrowsze).
Uprawy szklarniowe są nienaturalne
Uprawy szklarniowe, zwłaszcza w okresach letnich, praktycznie w 100% odżywiane są światłem naturalnym. Promienie słoneczne jak i duża ilość świeżego powietrza (podczas przewietrzania) stanowią podstawowe elementy optymalnego rozwoju owoców i warzyw.
Warto w tym momencie zaznaczyć, iż w przypadku Hiszpańskich upraw szklarniowych (odpowiedzialnych za 60% zaopatrzenia Europy), systemy ogrzewania jak i doświetlania, praktycznie nie są stosowane.
Ogromne zużycie wody
To również jeden z bardzo często pojawiających się mitów. Również jest on nieprawdziwy.
W istocie woda w uprawach szklarniowych traktowana jest bardzo poważnie. Ponieważ we wszystkich szklarniach wierzchnia warstwa gleby składa się z kilku centymetrów piasku, bardzo znacznie szybciej (i oszczędniej) można ją nawilżyć.
Ponadto, obecnie prawie wszystkie uprawy szklarniowe wyposażone w są nowoczesne, w pełni automatyczne, sterowane komputerowo systemy nawadniania. Dzięki temu uprawy szklarniowe pochłaniają mniej niż połowę wody, w stosunku do upraw na zewnątrz.