Bakłażan w szklarni

Bakłażan w szklarni

Bakłażan podobnie jak, pomidory czy papryka jest warzywem, świetnie nadającym się do uprawy w szklarni. Jest to roślina ciepłolubna. Uprawa bakłażana szklarniowego jest stosunkowo łatwa, zarówno jeżeli chodzi o uprawy komercyjne jak i hobbystyczne (w małych szklarniach).

W artykule:
 

Uprawa - czas

Uprawa bakłażana w warunkach szklarniowych trwa około  sześciu miesięcy. Niekiedy czas uprawy może być skrócony, jednak wiąże się to z mniejszą ilością plonów.
 
Prowadzenie upraw w szklarni przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, powoduje problemy z wysokością rośliny.
 
W 6 miesięcznym okresie wzrostu roślina osiąga wysokość około 180 cm.

Poziom naświetlenia

Bakłażan - uprawa szklarniowaUprawa bakłażana wymaga dobrego naświetlenia. Przy zapewnieniu wystarczającej ilości sztucznego światła w szklarni, uprawy mogą być prowadzone również w miesiącach o mniejszej ilości nasłonecznienia.

Sadzenie

Nasiona, w pierwszej fazie sadzenia można umieścić w podłożu z wełny mineralnej. Po upływie około 3 - 4 tygodni, rośliny mogą zostać przesadzone w docelowe miejsce uprawy szklarniowej. W tym czasie powinny rozwinąć się już pierwsze liście.
 
Podobnie jak w przypadku pomidorów, na każdą sadzonkę należy przyjąć niecały metr kwadratowy. Zanim rośliny osiągną wysokość 30 cm, należy je podeprzeć w pozycji pionowej. Chociaż na tym etapie ryzyko złamania się rośliny jest niewielkie warto minimalizować ryzyko i  posłużyć się sznurkiem jeszcze przed upływem 6 tygodnia uprawy (sznurek należy mocować do łodygi rośliny, pod liściem).
 
Dość często stosowanym sposobem zawieszania bakłażana na sznurku, w przypadku upraw komercyjnych, jest owijanie sznurkiem łodygi rośliny na całej długości. Jest to proces znacznie szybszy aniżeli wykorzystanie zacisków i opasek, jednak istnieje ryzyko złamania łodygi rośliny.

Faza rozwoju

Kiedy sadzonki osiągną wysokość około 30 - 35 cm, warto zadbać aby roślina posiadała tylko jedną, odnogę (pojawiające się między liśćmi odnogi powinny być obcinane). Dzięki temu roślina będzie silniejsza. Kiedy odnoga osiągnie odpowiednią długość należy podwiązać ją do osobnego sznurka.

Pierwszy kwiat (lub grupa kwiatów) najprawdopodobniej pojawi się na głównej łodydze rośliny. W większości upraw stosowana jest metoda obcinania wszystkich kwiatów, poza największym. Jeżeli jednak na jednej łodydze wyrosną dwa (największe) kwiaty o tej samej wielkości warto je pozostawić.

Bakłażan zrywany jest na kilka dni, zanim osiągnie pełną dojrzałość. W tym momencie jego smak jest najlepszy. Skórka świeżych bakłażanów jest bardzo delikatna, co stanowi ogromny atut podczas jego przygotowywania.
 
Kwiaty bakłażana, podobnie jak kwiaty pomidorów, są kwiatami samozapylającymi. Jednak zapylanie ich jest jeszcze łatwiejsze. W uprawach szklarniowych bakłażana, zazwyczaj nie potrzeby wykorzystywania trzmieli do zapylania czy stosowania urządzeń zapylających.
 
Warto jednak dodać, iż trzmiele w szklarni, znacznie usprawniają proces zapylania bakłażanów.

Zbiór upraw

Łodygi bakłażanów są dość grube, owoce roślin zbierane są przy pomocy nożyc do przycinania. Kiedy bakłażan osiągnie pełną dojrzałość, jego skórka znacznie twardnieje. Fakt ten wpływa nieco na walory smakowe, jednak jest bardzo istotnym elementem w procesie transportu dużej ilości upraw (w przypadku szklarni profesjonalnych).
 
Prowadzenie zbioru, zanim owoce osiągną pełny rozmiar i dojrzałość, oprócz lepszych walorów smakowych, skraca rownież czas uprawy - od siewu do pierwszych zbiorów.

Przycinanie liści

KIedy uprawy bakłażanów w szklarni osiągają około 1,25 m wysokości, należy rozpocząć proces usuwania starszych liści, w dolnej części łodygi. Liście każdej rośliny powinny być usuwane w tempie około 4 - 5 liści tygodniowo (na skutek rozrostu łodygi, w górnej części rośliny pojawiają się nowe liście).
 
Proces usuwania liści z dolnej części rośliny pozwala osiągnąć lepszy przepływ powietrza wokół rośliny (oraz w obrębie całej powierzchni upraw), a także zmniejsza w znacznym stopniu rozwój grzybów i pleśni.
 
Usuwając liście należy zwrócić uwagę, aby nie uszkodzić łodygi. Liście powinny być odrywane w miejscu naturalnego połączenia z łodygą. Jeżeli po ściśnięciu ogonka liścia, nie następuje jego całkowite odłamanie należy odrywać go ku górze (w ten sposób nie zostanie oderwany pasek tkanki łodygi).

Odmiany bakłażana

Przed podjęciem decyzji odnośnie prowadzenia upraw bakłażana, warto zapoznać się nieco dokładniej z charakterystyką poszczególnych odmian. Ponieważ odmiany bakłażana mogą różnić się wielkością oraz kształtem osiągnięcie optymalnych wzrostów może wiązać się z koniecznością zapewnienia szczególnych warunków w szklarni.

Niezbędne wyposażenie szklarni

Uprawy szklarniowe wymagają zastosowania odpowiedniego wyposażenia w zakresie nawaniania, wentylacji oraz cieniowania. Nasza firma od lat zajmuje się dostarczaniem niezbędnego wyposażenia dla profesjonalnych upraw szklarniowych.

Zapraszamy do kontaktu pod numerami telefonów 664 018 390 oraz 664 018 380