nawadnianie w szklarni

Sposoby oszczędzania wody podczas upraw szklarniowych

Uprawa szklarniowa pozwala przede wszystkim na szybszą i efektywniejszą uprawę roślin, dzięki zapewnieniu im idealnych warunków do rozwoju. W szklarniach najczęściej uprawiane są warzywa i owoce, oraz gatunki roślin ciepłolubnych. Stworzenie odpowiednich warunków wewnątrz szklani, wymaga jednak zastosowania odpowiednich elementów wyposażenia. Jednym ze szczególnych elementów na jaki należy zwrócić uwagę w przypadku upraw szklarniowych jest nawadnianie. Oto kilka skutecznych sposobów, jak zaoszczędzić wodę podczas upraw szklarniowych. 

Dlaczego oszczędzanie wody jest tak ważne podczas upraw szklarniowych?

Oszczędzanie wody jest bardzo ważne z punktu widzenia wielu czynników, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych czy społecznych. Warto w tym momencie nadmienić, że około 80% światowych zasobów słodkich wód, przeznacza się właśnie na podlewanie upraw.
 
W przypadku upraw szklarniowych możliwości związane z oszczędzaniem wody są nawet do 60% mniejsze, niż w przypadku upraw zewnętrznych. Dlatego tak ważne jest optymalne zarządzanie zużyciem wody zwłaszcza w uprawach szklarniowych. 
 
Na wzrost zainteresowania odpowiednim gospodarowaniem i wykorzystaniem wody w uprawach wpływają między innymi czynniki ekonomiczne. Oszczędzanie wody pozwala znacznie ograniczyć wydatki związane z nawadnianiem upraw.
 
Mniejsze zużycie wody ma również pozytywne skutki ekologiczne i społeczne. Już dziś wiele obszarów na świecie zmaga się z brakiem wody, która niezbędna jest nie tylko do uprawy roślin, ale przede wszystkim do życia. Optymizmem nie napawają również tegoroczne prognozy, które przewidują ogromne susze w Polsce.
nawadnianie plantacji

Sposoby oszczędzania wody podczas upraw szklarniowych

Sposób sadzenia roślin
 
O oszczędzaniu wody należy pomyśleć już na etapie sadzenia roślin. Przede wszystkim należy zapewnić im równą powierzchnię, dzięki czemu woda nie będzie spływać, w pełni docierając do rośliny. W przypadku nierównych powierzchni woda może spływać w miejsca, skąd rośliny nie są w stanie jej wykorzystać (i w konsekwencji marnować się). 
 
Równie ważna jest jakość samego podłoża, która wpływa na wykorzystanie wody. Najlepiej jeśli gleba jest zdrenowana, wówczas woda równomiernie rozchodzi się w podłożu. Dobrą metodą na oszczędzanie wody jest również wykorzystanie ściółki. Dzięki temu woda wolniej odparowuje i rośliny mogą efektywniej ją wykorzystać. Ściółkowanie zmniejsza też ilość chwastów oraz chroni rośliny przed mrozem. 
 
Odpowiednie nawadnianie roślin
 
Odpowiedni sposób oraz częstotliwość nawadniania upraw jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zużycie wody w gospodarstwie. Należy dostosować sposób nawadniania do wymagań uprawianych roślin, przy czym należy pamiętać, aby nie podlewać ich zbyt często. Optymalna częstotliwość podlewania upraw, dostosowana do wymagań konkretnej rośliny jest elementem kluczowym.
 
W określeniu częstotliwości nawadniania pomóc może regularna kontrola wilgotności gleby. W  przypadku mniej zaawansowanych upraw, często wystarcza obserwacja koloru podłoża rośliny. Jasny kolor podłoża najczęściej oznacza, że roślina potrzebuje wody.
 
Duże i profesjonalne uprawy szklarniowe wymagają bardziej precyzyjnego badania wilogotności gleby, przy wykorzystaniu profesjonalnego wyposażenia (jak np. tensjometr), umożliwiające pomiary oporności elektrycznej, pomiary grawimetryczne czy rozproszenia neutronów. 
 
Oprócz częstotliwości nawadniania ważny jest również jego sposób. O tym jak szybko wysycha podłoże decydują takie czynniki, jak temperatura, intensywność słońca czy długość dnia.
 
Należy regularnie obserwować te elementy, aby obrać odpowiednią metodę oraz porę dnia podlewania roślin. W miejscach mniej nasłonecznionych rośliny potrzebują więcej czasu aby wyschnąć, dlatego też powinny być podlewane rano lub w ciągu dnia. Dzięki temu mają szansę wyschnąć do zachodu słońca. W przeciwnym razie narażone będą w większym stopniu na pleśń oraz grzyby.
 
Sposób podlewania roślin może wpłynąć na ich prawidłowy rozwój. Na przykład płytkie podlewanie pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób korzeni w początkowych etapach życia rośliny.
 
Kontrola nasłonecznienia jest bardzo ważna z punktu widzenia gospodarki wodnej upraw. Im większy stopień nasłonecznienia, tym częściej należy podlewać. Dlatego właśnie stopień nasłonecznienia powinien być dostosowany do charakterystyki konkretnej uprawy (przy wykorzystaniu systemów cieniowania oraz kurtyn szklarniowych, skutecznie regulujących klimat w szklarni i ograniczających dostęp światła słonecznego). 

Nawadnianie ręczne i systemowe

Co ciekawe nawadnianie ręczne może niekiedy okazać się korzystniejsze z punktu widzenia oszczędności wody. Ręczne nawadnianie, w przypadku mniejszych upraw ułatwia bierzącą kontrolę poziom zużytej wody i stan nawodnienia gleby. W przypadku upraw profesjonalnych, o większej powierzchni, ten sposób nawadniania jest niestety niepraktyczny i mało efektywny. Duże uprawy wymagają zastosowania odpowiednio dobranych, profesjonalnych systemów nawadniających. Tylko w ten sposób są w stanie zapewnić rośliną odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju.
 
Oszczędzanie wody to ważna kwestia, zwłaszcza w przypadku dużych upraw szklarniowych, w których codziennie wykorzystuje się na prawdę duże ilości wody. Oszczędna gospodarka wodna pozwoli nie tylko działać ekologicznie, ale przyniesie również wymierne korzyści finansowe, wynikające z mniejszych kosztów pozyskania wody.