Rośliny egzotyczne w szklarni

Szklarnia do uprawy roślin egzotycznych

Uprawa roślin egzotycznych wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków. Dlatego w krajach tj. jak Polska (gdzie panują nieco chłodniejsze warunki klimatyczne), do uprawy rośliny egzotyczne i tropikalne uprawiane są w warunkach szklarniowych.

Jaka szklarnia do upraw roślin egzotycznych i tropikalnych?

Uprawa roślin tropikalnych wymaga wykorzystania w szklarni sprzętu, dzięki któremu możliwe będzie stworzenie warunków odpowiednich dla upraw określonych gatunków roślin. Jedna szklarnia może służyć jako miejsce upraw kilku gatunków roślin. Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie rośliny egzotyczne i tropikalne wymagają takich samych warunków klimatycznych. Rośliny tropikalne, takie jak storczyki, dla prawidłowego rozwoju wymagają wilgotnych i ciepłych warunków, natomiast uprawa kaktustów wiąże się z koniecznością uzyskania bardzo suchego powietrza w szklarni. Skolei rośliny epifityczne mogą być uprawiane na prawdziwych lub sztucznych drzewach lub w specjalnych podłożach wykonanych z wiórów kory.
 
 
Rozmiar szklarni może również odgrywać ważną rolę w przypadku upraw niektórych roślin egzotycznych. W przypadku ograniczonego miejsca w szklarni, warto zdecydować się na uprawę mniejszych odmian sukulentów.

Jakie warunki należy spełnić podczas uprawy storczyków?

Storczyki w szklarniDo najpiękniejszych i najbardziej egzotycznych roślin szklarniowych należą różne odmiany storczyków. Niektóre są epifityczne, naturalnie rosną na gałęziach drzew i czerpią pokarm z powietrza - przez liście - lub z powietrznych korzeni, a inne rozwijają się w specjalnie przygotowanym podłożu. Szklarnia może być idealnym miejscem do uprawy orchidei, ponieważ w stosunkowo łatwy sposób pozwala kontrolować klimat, tak aby naśladować naturalne środowisko ich wzrostu.
 
Większość storczyków wymaga zagwarantowania ciepłych temperatur i stosunkowo wysokiej wilgotności. Do najciekawszych gatunków należą orchidee południowoazjatyckie (Paphiopedilum) oraz cattleya (Cattleya spp.), które doskonale radzą sobie w warunkach szklarniowych.

Na co zwrócić uwagę w trakcie uprawy storczyków w szklarni:

Wybranie optymalnego rozmiaru szklarni. Jeśli planuje się powstanie nowej szklarni, warto założyć przyjąć wymiary nie mniejsze niż 4m szerokości i około 4,9 - 6,1m długości. Zapewni to wystarczającą ilość miejsca do uprawy i ekspozycji kwiatów, a w dłuższej perspektywie, umożliwi zmniejszenie kosztów ewentualnej rozbudowy.
 
Odpowiednia ilość światła. Konstrukcję należy umieścić w takim miejscu, by zapewnić dostęp promieni słonecznych przez co najmniej 6 godzin (wolnostojące szklarnie powinny być ukierunkowane na północ-południe) w ciągu doby. Z uwagi na panujące w Polsce warunki atmosferyczne, zalecany jest również montaż sztucznego oświetlenia, np. lamp imitujących naturalne światło. Warto pamiętać, że właściwy dostęp światła jest ważnym czynnikiem wpływającym na kwitnienie storczyków, jednak w okresie od maja do sierpnia, większość z nich wymaga cieniowania, by uniknąć poparzenia roślin przez intensywne promienie słoneczne.
 
Monitorowanie temperatury powietrza. Większość storczyków osiąga optymalne tempo wzrostu w temperaturach w zakresie 15,5 - 26,6 stopni C w ciągu dnia i 7,2 - 18,3 stopni C w nocy. Warto podkreślić, iż utrzymanie odpowiedniej wartości temperatur ma kluczowe znacznie podczas uprawy storczyków. Wskazane jest zatem dokonywanie pomiarów w kilku miejscach w szklarni. Jeśli planowana jest uprawa orchidei z różnych stref klimatycznych, należy podzielić szklarnię,  by skutecznie utrzymać różne poziomy temperatury.
 
Jeżeli uprawy planowane są w czasie kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 C, niezbędne będzie wykorzystanie systemu grzewczego, a także systemu chłodzenia, jeśli wentylacja nie jest w stanie zapewnić właściwej temperatury w bardzo ciepłe dni.
 
Dopasowanie systemu wentylacji. W naturze, storczyki na ogół rosną na obszarach o stałym i łagodnym wietrze. Odpowiednia praca wentylatorów jest zatem również niezwyke istotnym elementem. Aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, należy używać wentylatorów sufitowych i wentylatorów oscylacyjnych. Ważne, aby wentylatory utrzymane były w czystości, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób.
 
Zapewnienie właściwego poziomu wilgotności. Aby storczyki prawidłowo wzrastały, należy utrzymać wilgotność powietrza w zakresie 50% do 80%. Do zmierzenia jej wartości pomocny okazać się może higrometr, a w sytuacji niemożności zapewnienia właściwych warunków, należy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Warunki szklarniowe do uprawy kaktusów i sukulentów

Kaktusy w szklarniWiele gatunków i odmian kaktusów i sukulentów, oprócz ciekawych kształtów, charakteryzuje się efektownymi kwiatami. Ponieważ kaktusy potrzebują dużo ciepła do rozwoju, szklarnia jest jednym z najlepszych miejsc do ich uprawy. Ten rodzaj pustynnych roślin wymaga także zapewnienia dużej ilości światła, dlatego ważne jest, aby wybrać właściwy typ szklarni i umieścić ją w miejscu, w którym rośliny będą odpowiednio doświetlone.
 
Kaktusy pochodzą z Ameryki Północnej i Południowej, gdzie opady deszczu są niewielkie. Gleba na tych obszarach jest bardzo bogata w minerały, dlatego ważne jest, aby używać podobnego rodzaju podłoża podczas ich uprawy. Warto rozważyć budowę szklarni cedrowej, która zapewnia dużo ciepła i jest prawdopodobnie najlepszym rodzajem dla roślin tego typu.  
 
Uprawa kaktusów i sukulentów w szklarni
 
Nawodnienie i rodzaj gleby. Kaktusy i sukulenty potrzebują mniej wody, niż większość roślin, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Należy je sadzić na szybko osuszającym się kompoście, ponieważ nadmiar wody jest głównym powodem ich obumierania.
 
Nasłonecznienie. Większość sukulentów preferuje jasne warunki oświetleniowe. Niemniej jednak, bezpośrednie światło słoneczne w szklarni powinno być filtrowane, ponieważ liście mogą ulec poparzeniom słonecznym, jeśli zostaną wystawione na działanie zbyt dużej ilości słońca.
 
Temperatura. Kaktusy i sukulenty wymagają zapewnienia dużej ilości ciepła, jednak źle znoszą stagnację, czyli tzw. „zwietrzałą atmosferę”, ponieważ powoduje to rozrost grzybni i gnicie roślin. Zimą, gdy przechodzą w okres spoczynku, należy utrzymywać temperaturę w szklarni na poziomie nie więcej niż 12-14 C.

Wyposażenie szklarni

Profesjonalna uprawa egzotycznych roślin w szklarni wymaga zastosowania sprzętu dla zapewnienia optymalnego środowiska do ich rozwoju. Do podstawowych elementów wyposażenia zaliczyć należy:
  • Systemy cieniowania szklarni, dzięki któremu istnieje możliwość regulacji klimatu i dopływu światła, a także mogą pełnić funkcję elementu oddzielającego poszczególne strefy ciepła w szklarni
  • Kurtyny szklarniowe, występujące m.in. w postaci bocznych ekranów, rolet lub tradycyjnych, horyzontalnych instalacji
  • Systemy zasłon termoizolacyjnych, zapewniające właściwą temperaturę w szklarni, ograniczając straty energii