jesień

Jesień w szklarni

Jesień to doskonały czas, aby zadbać o dobry stan techniczny szklarni oraz przygotować podłoże do kolejnego sezonu produkcyjnego. Sprawdzenie stanu roślin, przeprowadzenie prac konserwacyjnych oraz naprawa sprzętu pozwolą na uzyskanie nowych i zdrowych plonów już wczesną wiosną następnego roku.

Jesienne sprzątanie szklarni

Każdej jesieni należy przeprowadzić gruntowne sprzątanie cieplarni. Wysoka wilgotność i temperatura panujące wewnątrz szklarni są doskonałymi warunkami do rozwoju roślin hodowlanych, ale również niepożądanych bakterii, pleśni i grzybów. Należy usunąć wszelkie niepotrzebne pozostałości upraw, a w razie potrzeby – przeprowadzić dezynfekcję szklarni.
 
Jesień to także najlepszy moment na likwidację chwastów z terenu szklarni. Niewielka ilość uprawianych w tym okresie roślin oraz planowana zmiana ściółki pozwalają na łatwe pozbycie się nawet najbardziej inwazyjnych odmian chwastów.
 
Na jesień warto zadbać też o wymianę lub odżywienie podłoża - wskazane jest zastosowanie naturalnego kompostu. Po obróceniu stosu będzie miał on czas, by wniknąć w glebę i odpowiednio ją zasilić. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie grubej warstwy ściółki na podłożu. Zabezpiecza ona glebę przed gwałtownymi spadkami temperatury. Taka warstwa ochronna jest szczególnie istotna w momencie prowadzenia uprawy w sezonie zimowym.

Kontrola stanu roślin wraz z sadzeniem nowych okazów

Oprócz gruntownego posprzątania i wyczyszczenia szklarni, warto także dokładnie sprawdzić stan pozostałych w niej roślin. Należy przejrzeć liście, łodygi i pozostałe wystające elementy pod kątem pojawienia się oznak chorób oraz bytowania szkodników. Jeżeli zauważą Państwo jakiekolwiek niepokojące symptomy, wskazane jest niezwłoczne usunięcie chorych fragmentów roślin, a w razie potrzeby – zastosowanie środków przeciwko szkodnikom.
Niektóre z uprawianych roślin i warzyw powinny zostać przycięte w okresie jesiennym. Wrzesień i październik są dobrym okresem do sadzenia wybranych roślin w szklarni. Poprzez zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu, również poza letnim sezonem możliwe jest osiągnięcie pożądanych upraw. Warto zaopatrzyć się w system zasłon termoizolacyjnych, które ułatwią podtrzymanie należytej temperatury w szklarni, zmniejszając koszty jej ogrzewania podczas wzrostu roślin. Ma to szczególne znaczenie w przypadku szklarni profesjonalnych, w których uprawa często trwa cały rok.

Konserwacja konstrukcji szklarni, urządzeń oraz sprzętów gospodarczych

Poza zadbaniem o rośliny, które będą zimować w szklarni, niezbędne jest także przeprowadzenie konserwacji jej konstrukcji. Bardzo ważną czynnością jest dokładne wyczyszczenie szyb. Brudne przeszklenia wpuszczają mniejsze ilości światła, co ma szczególne znaczenie w zimnym okresie roku, gdy dni są krótkie, a ilość wpadających promieni słonecznych – niewielka. Po czyszczeniu szklarni powinna ona zostać dokładnie przewietrzona. Pozostawienie oparów użytych środków chemicznych może negatywnie oddziaływać na prowadzone uprawy, w skrajnych przypadkach skutkując nawet ich obumarciem.
 
Należy również sprawdzić całą konstrukcję pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Niezbędne będzie wymienienie pękniętych szyb, zniwelowanie nieszczelności oraz naprawa awarii systemów grzewczych i wentylacyjnych. Jest to niezwykle istotne w przypadku, gdy w sezonie zimowym w szklarni będą pozostawione jakiekolwiek rośliny. Odpowiednia temperatura i brak przeciągów są gwarancją skutecznej i efektywnej uprawy nawet podczas zimowych mrozów. Sprzyja to całorocznemu użytkowi szklarni, wyjątkowo ważnemu z ekonomicznego punktu widzenia każdej firmy, zajmującej się produkcją warzyw i roślin szklarniowych.
 
Po przeprowadzeniu niezbędnych prac wokół roślin oraz konserwacji konstrukcji szklarni, warto wykonać również przegląd posiadanych maszyn i narzędzi. Mniej aktywny jesienny okres oraz związany z nim brak konieczności codziennego korzystania z urządzeń to doskonały czas do ich wyczyszczenia, sprawdzenia, konserwacji a także napraw. Odpowiednio przygotowane przez zimą, będą gotowe do pracy już od pierwszych chwil nowego sezonu.
 
Jesienne porządki i konserwacja w szklarni mają wpływ na jakość przyszłych upraw. Odpowiednio przygotowana i zasilona gleba, wolna od szkodników i patogenów pozwala na uzyskanie wysokich plonów, przynoszących istotny zysk przedsiębiorstwu. Nie mniej ważne są czyste przeszklenia oraz sprawny system grzewczo-wentylacyjny, odpowiedzialne za prawidłowy wzrost roślin. Skrupulatne przeprowadzenie wszystkich prac w trakcie jesieni pozwala na zapewnienie roślinom stabilnych warunków do rozwoju i wzrostu niezależnie od pory roku.