Ogórki szklarniowe - kilka faktów

Ogórki to warzywa, które już od XVI wieku powszechnie znajdziemy na polskich stołach. Pomimo tego, że jak podają źródła, na początku nie cieszyły się wielką popularnością, dziś są jednymi z najpowszechniejszych warzyw występujących w europejskich krajach.

Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim szerokiemu zastosowaniu – perfekcyjnie pasują zarówno do kanapek, dań obiadowych, jak również do zdrowych sałatek. Mają jednak znacznie większe wymagania pod względem temperatury oraz środowiska niż inne popularne warzywa np. pomidory czy sałata. Przyjrzyjmy się aspektom, o których nie można zapomnieć podczas prowadzenia profesjonalnej szklarni.

Odmiany ogórków

Ogórki jako bardzo popularne warzywa, które rosną w bardzo różnorodnych warunkach na przestrzeni większej części Europy, charakteryzują się bardzo zróżnicowanym podziałem na odmiany. Przede wszystkim należy rozróżniać odmiany gruntowe, które nadają się do uprawy na polach, oraz odmiany szklarniowe, które, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do wzrostu w specjalnych warunkach.
 
Główną różnicą pomiędzy odmianami gruntowymi oraz szklarniowymi jest ich rozmiar. Warzywa rosnące w szklani cechują się znacznie większymi rozmiarami i ogólną większą ilością plonów. Najpopularniejszą odmianą jest telegraph, który poza znacznymi wymiarami charakteryzuje się soczystością oraz bardzo słodkim smakiem.
 
Bardzo często można je spotkać w profesjonalnych szklarniach.

Jaki rodzaj ogórków uprawiać?

Ogórki dzielą się na odmiany szklarniowe i gruntowe. W zależności od rodzaju, który wybierzemy, inaczej będzie przebiegać proces uprawy. Uprawa ogórków gruntowych zajmuje zazwyczaj kilka tygodni i nie może rozpocząć się później niż w połowie maja.
 
Jednym ze sposobów jest zasadzenie ich bezpośrednio w ziemi, jednak lepszymi opcjami są doniczki lub skrzynki przykryte folią. Następnie, po upływie około 2 tygodniu, przesiewamy je do gruntu.
 
Wymagania temperaturowe i gruntowe ogórków są bardzo wysokie, dlatego trzeba zadbać o odpowiedni nawóz, oraz dostęp do słońca. Poza tym, ogórki w szklarni potrzebują wilgotnego środowiska do wzrostu, dlatego decydując się na uprawę gruntową, konieczne jest częste podlewanie.
 
Zapewnienie idealnych warunków dla ogórków jest bardzo trudne. Aby ułatwić sobie to zadanie, można zastosować uprawę szklarniową. Możemy wtedy samodzielnie zadbać o zapewnienie ciepła oraz wilgotnego środowiska, ponieważ jesteśmy niezależni od czynników atmosferycznych.
 
Takie istotne korzyści pozwalają ogórkom szklarniowym na osiąganie znacznie większych rozmiarów i soczystości.
 
Z racji swojego słodkiego smaku, niemal wszystkie ogórki, które kupujemy w sklepach to ogórki szklarniowe.

Płeć ogórków

Jedną z ciekawostek, o której mogą nie wiedzieć nawet doświadczeni ogrodnicy i osoby sadzące ogórki od dawna jest to, że warzywa te mają płeć. I hodowanie ich powinno być do niej dostosowane. W kwestii kwiatów ogórków możemy wyróżnić trzy płci: żeńskie (ze słupkami), męskie (z pręcikami) oraz hermafrodytyczne (ze słupkami i pręcikami).
 
Płeć rośliny określana jest poprzez proporcję – jeżeli kwiaty jednego rodzaju przeważają, takiej płci jest ogórek. Rozróżniamy trzy z nich: żeńskie lub męskie (posiadają jedynie kwiaty jednej płci) oraz jednopienne, które są mieszanką kwiatów obu płci.
 

O czym jeszcze pamiętać przy sadzeniu ogórków?

Zajmując się profesjonalnym hodowaniem ogórków, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sadzenie ogórków w szklarniach.
 
Decydując się na ogórki gruntowe, nigdy nie mamy pewności, jakie będą warunki pogodowe. Dzięki szklarniom, możemy rozpocząć sadzenie znacznie wcześniej – nawet w marcu lub kwietniu, co pozwoli na dłuższe zbiory.
 
Ogórki w szklarni potrzebują największej ilości ciepła do momentu wykiełkowania. Później nie jest ono już aż tak istotne. Najlepszym „wspomagaczem” dla roślin jest kompost bogaty w składniki odżywcze i materię organiczną.
 
Pełny potencjał wzrostu ogórków możliwy jest do osiągnięcia jedynie w wilgotnym środowisku, dlatego trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu bądź stworzeniu systemu, który będzie dostarczał konieczną ilość wody. Z drugiej strony jednak, nadmierne podlewanie, podobnie jak w przypadku innych roślin, doprowadzi do gnicia korzeni.
 
Aby lepiej nadzorować poziom wody, lepiej więc sadzić ogórki w pojemnikach. Działanie słońca produkuje najlepsze światło do wzrostu ogórków, dlatego powinny być umieszczone w miejscu, które spełnia te wymagania.
 
Ogórki zasadzone w tym samym czasie mogą dawać plony po różnym okresie, dlatego konieczne są regularne zbiory, tak, aby pozostałe warzywa miały lepszy dostęp do zasobów i światła.

Profesjonalny sprzęt dla szklarni

Uprawa ogórków w szklarni to bardzo dobry pomysł, który szybko może się przerodzić w dochodowy biznes. Potrzebny jest jednak do tego profesjonalny sprzęt oraz wyposażenie. Profesjonalna szklarnie nie może funkcjonować bez systemów zasłon termoizolacyjnych, systemów cieniowania oraz kurtyn szklarniowych.
 
Takie, i wiele innych urządzeń znajdą Państwo w asortymencie naszego sklepu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą!