Szklarnia z tworzywa czy ze szkła?

szklarnie polietylenowe
Szklarnie szklane przez wiele lat uznawane były za lepsze i bardziej profesjonalne rozwiązanie, w odniesieniu do szklarni wykonanych z tworzyw sztucznych. Jednak z upływem czasu oraz pojawieniem się nowych możliwości technologicznych, różnice między tymi dwoma materiałami zmniejszyły się. Czy zatem szklarnia szklana nadal jest lepsza od szklarni wykonanej z tworzywa sztucznego?
W latach 60 pojawiły się nowości technologiczne, które doprowadziły do znacznej poprawy parametrów przepuszczalności światła oraz wytrzymałości folii polietylenowych, wykorzystywanych do pokrycia szklarni.
 
Według szacunków, około 85% szklarni na świecie to szklarnie szklane. Jednak znaczna poprawa parametrów tworzyw sztucznych sprawia, iż stają się one coraz lepszą alternatywą jako materiał do budowy szklarni.
 
Zastosowanie pokrycia polietylenowego umożliwia już osiągnięcie dobrych wyników produkcyjnych dzięki wysokiej przepuszczalności światła oraz sposobom oszczędzania energii (podwójne pokrycie).

Szklarnie szklane

szklarnie ze szkłaAtuty szklarni wykonanych ze szkła to przede wszystkim lepsza, bezpośrednia transmisja światła słonecznego i bardziej suchy klimat wewnątrz (skondensowana para wodna jest łatwiejsza do odprowadzenia). Dlatego też znaczna część dużych hodowców np. w Holandii nadal inwestuje w bardzo zaawansowane technologicznie szklarnie szklane. W krajach Skandynawskich i Rosji, gdzie również hodowcy korzystają w największym stopniu ze szklarni szklanych, widać jednak wzrost zainteresowania hodowców rozwiązaniami alternatywnymi w postaci pokryć polipropylenowych.
 
Warto dodać, iż w krajach skandynawskich, gdzie koszty energii są bardzo wysokie, szklarnie polipropylenowe zyskują na popularności z uwagi na możliwość wykorzystania podwójnego pokrycia polipropylenowego.

Szklarnie z tworzyw sztucznych

W krajach południowych, takich jak Turcja czy Meksyk gdzie z końcem lat 90 pojawiło się wielu nowych, dużych plantatorów (hodowle około 80 - 100 ha), coraz częściej stawia się na szklarnie wykonane z tworzyw sztucznych, które w tym klimacie pozwalają osiągnąć lepsze zwroty z inwestycji.
 
Półotwarte szklarnie polietylenowe, w tym przypadku zapewniają lepsze rozproszenie światła oraz lepszą wentylację. Atutem jest również mniejszy koszt wykonania, o około 20-30% w porównaniu ze szklarniami szklanymi.
 
Uprawy w szklarniach szklanych są znacznie trudniejsze w klimacie o wysokich temperaturach i dużym nasłonecznieniu. Dlatego też plantatorzy w Meksyku, gdzie początkowo stosowane były obydwie technologie, obecnie coraz chętniej inwestują w szklarnie polietylenowe.
 
Warto również zaznaczyć, iż poziom przepuszczalności światła dla najnowocześniejszych powłok polietylenowych wynosi około 89-92%. Dla porównania, standardowe szkło przepuszcza około 90% światła, a droższe szkło z powłoką refleksyjną około 96%.
 
Do wad powłok polietylenowych zaliczyć należy konieczność jej wymiany co 3 - 5 lat, w zależności od stopnia nasłonecznienia.
 
LC Hortigroup oferuje wysokiej klasy wyposażenie dla szklarni. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, a naszymi klientami są jedni z największych hodowców w Polsce. Zajmujemy się kompleksową produkcją, wysokiej jakości szklarni wyposażonych w najnowocześniejsze systemy nawadniania, wentylacji i naświetlenia.

Zapraszamy do kontaktu pod numerami telefonu 664 018 380 oraz 664 018 390.