Cieniowanie szklarni

cieniowanie szklarni

Maksymalne wykorzystanie sezonu wegetacyjnego, zapewnienie możliwie najlepszych warunków upraw w sezonie, a w konsekwencji maksymalizacja planów to podstawa funkcjonowania każdej szklarni.


Zobacz:

Niełatwe pod względem upraw, warunki pogodowe w Polsce sprawiają, iż utrzymanie warunków odpowiednich dla rozwoju roślin wewnątrz szklarni, bywa wyzwaniem.
 
W okresie letnim, kiedy coraz częściej w Polsce pojawiają się wręcz tropikalne upały, panująca wewnątrz szklarni temperatura bardzo szybko wzrasta.
 
Duże wzrosty temperatury oraz silne słońce, które powinno napędzać fotosyntezę roślin, w rezultacie mogą doprowadzić do ich wysuszenia.
 
Idealne warunki szklarniowe to temperatura około 20 - 24 °C. W okresie ogromnych, letnich upałów nie sposób byłoby utrzymać taką temperaturę bez profesjonalnego systemu wentylacji. Automatyczne sterowanie wentylatorami sprawia, iż powietrze wewnątrz szklarni nigdy nie będzie zbyt gorące.

Cieniowanie szklarni

W okresie dużych upałów (które zdarzają się w Polsce coraz częściej), sprawnie działający system wentylacji w szklarni może nie wystarczyć aby ochronić rośliny przed wysuszeniem.
 
W okresie największych upałów, niezbędne jest również odpowiednie cieniowanie szklarni.
 
Istnieją różne sposoby cieniowania szklarni, jednak generalna zasada ich działania jest podobna. Wszystkie systemy cieniowania odbijają i blokują przedostawanie się promieni słonecznych do wnętrza szklarni.

Profesjonalne środki cieniowania szklarni

Nowoczesne środki, używane do cieniowania dużych szklarni bardzo skutecznie obniżają temperaturę oraz poziom promieniowania UV wewnątrz szklarni. Środki tego rodzaju są bardzo wydajne i w łatwy sposób nanieść je na całą powierzchnię szklarni.
 
Najważniejszą cechą profesjonalnych środków do cieniowania szklarni jest skuteczne blokowanie promieniowania UV w czasie największego nasłonecznienia oraz przepuszczanie światła w dniu o mniejszym nasłonecznieniu.
 
Do niewątpliwych atutów, profesjonalnych cieniówek takich jak Wit Vast lub La Blanche, zaliczyć należy również dużą odporność na różne warunki pogodowe oraz fakt, iż w pochmurne dni powierzchnie pokryte preparatem wpuszczają do szklarni więcej światła niż powierzchnie nie pokryte.
 
Preparaty tego rodzaju z powodzeniem mogą być stosowane na każdy rodzaj powierzchni (szkło, folia), są nieszkodliwe dla roślin oraz nie wchodzą w reakcję z materiałami konstrukcyjnymi tj. drewno czy stal.

Profesjonalne rozwiązania dla szklarni

Oferujemy najlepsze rozwiązania w zakresie wyposażenia szklarni. Zapraszamy do kontaktu, nasi konsultanci z przyjemnością zaproponują rozwiązanie idealnie dopasowane do Państwa potrzeb. Działamy szybko i profesjonalnie. Wszelkie zamówienia dowozimy w ciągu 2 dni do każdego miejsca w Polsce.

Rozwiązania dla małych szklarni

Problem zbyt dużego nasłonecznienia dotyczy w takim samym stopniu dużych, profesjonalnych szklarni jak i szklarni małych, prowadzonych na użytek własny. Z uwagi na gabaryt, cieniowanie małych szklarni i tuneli foliwowych jest nieco łatwiejsze.

Siatka cieniująca na szklarnię i tunel foliowy

Siatka cienująca stanowi alternatywę dla farb cieniujących, nanoszonych bezpośrednio na szkło lub folię. Jej zastosowanie pozwala kontrolować temperaturę oraz ilość światła wewnątrz szklarni.
 
Siatki cieniujące montowane mogą być wewnątrz jak i na zewnątrz szklarni lub tunelu foliwoego. Mogą być one wykonane z różnego rodzaju materiałów, od specjalnych tkanin odbijających promieniowanie słoneczne, po tworzywa sztuczne.

Cieniowanie szklarni wapnem

Bielenie zewnętrznych ścian szklarni (górnej części) powoduje, iż część padających promieni słonecznych, zostaje odbita. W ten sposób rośliny nie są narażone na zbyt duże nasłonecznienie.
 
Niekiedy do bielenia szklarni wykorzystywane jest wapno ogrodnicze. Jest to mniej profesjonalny sposób cieniowania szklarni, który praktycznie nie jest stosowany w przypadku dużych upraw.
 
Podstawowym atutem w tym przypadku jest niski koszt, dlatego rozwiązanie to częściej wykorzystywane jest w szklarniach domowych.