Przesadzenia roślin

Kilka słów o przesadzaniu roślin

Konieczność przeszczepienia roślin pojawia się w przypadku różnego rodzaju upraw. Prawidłowe przesadzenie sadzonki polega przede wszystkim na ograniczeniu ryzyka obrażeń oraz zapewnieniu najlepszych warunków do regeneracji oraz dalszego wzrostu roślin. W związku z dużym znaczeniem przesadzeń, procedurę ich wykonywania powinna posiadać każda uprawa szklarniowa.

Kiedy dokonywać przesadzeń?

Dla większości uprawianych roślin i warzyw najlepszym okresem na dokonywanie przesadzeń jest wczesna wiosna i jesień. W okresie od marca do maja większość roślin przechodzi przez pierwszy okres rozwoju wegetatywnego, z kolei od października do lutego następuje okres uśpienia. Ze względu na konieczność zachowania dużej ostrożności, a także po to, aby pozwolić na regeneracje rośliny w nowym miejscu, przesadzeń w szklarniach dokonywać można już w marcu oraz w okresie od października do listopada. Ograniczy to ryzyko uszkodzenia szczepu przez przymrozki. W przypadku ogrzewanych szklarni, zimowe przesadzenia mogą być wykonywane przez cały okres uśpienia rośliny.

Warto pamiętać o pobraniu szczepów

Wczesna wiosna i jesień to także czas na pobieranie szczepów i wegetatywne rozmnażanie roślin. Można stosować kilka metod szczepienia – szczepy zielne odcina się na początku wegetacji, czyli już od marca. Miękkie i zielone pędy idealnie nadają się do rozmnażania. Szczepy twardego drewna pobierane są jesienią, gdy roślina w pełni się rozwinęła i przeszła w stan uśpienia. Wegetatywne rozmnażanie może się odbywać także latem – od czerwca do września pobierać można tak zwane szczepy miękkiego drewna, gdy roślina znajduje się w okresie wzrostu, jej pędy są rozwinięte, a rozwój spowolnił.

Dlaczego dokonywanie przesadzeń jest ważne?

szadzonkaDokonywanie przesadzeń jest bardzo istotne z wielu powodów. Poprawne przeprowadzenie tego procesu jest dobrym sposobem na powiększenie i uporządkowanie upraw, a także oszczędność miejsca w szklarni. Ograniczona powierzchnia tunelu wymaga niekiedy zmiany układu, czy rodzaju upraw, a czasem nawet rozbudowy konstrukcji – to między innymi wtedy przesadzenie roślin staje się konieczne.
 
Rośliny przeszczepić warto przede wszystkim z powodu negatywnego wpływu nadmiernego zagęszczenia korzeni. Dojść może wówczas do zahamowania wzrostu rośliny, spadku jej odporności, a w konsekwencji także do gorszego wyglądu dojrzałych kwiatów i owoców. Po przesadzeniu dochodzi natomiast do wzmocnienia systemu korzeniowego. Roślina nie tylko w większym stopniu odporna jest na choroby, lecz także zmniejsza się występowanie chwastów – to ważne w szczególności, gdy w ramach upraw dąży się do niestosowania pestycydów.

Bezpośrednie korzyści z przeszczepiania roślin szklarniowych

Niekiedy przesadzenie roślin to jedyny sposób na utrzymanie, bądź poprawę tempa wzrostu całej uprawy. Zbyt gęsty system korzeniowy roślin ogranicza ich wzrost, a w konsekwencji prowadzi do mniej obfitych plonów. Zmiana położenia sadzonek pomaga także uniknąć ryzyka przepełnienia podczas sadzenia, inaczej niż w przypadku siewu nasion. Dodatkowo przeszczepianie roślin szklarniowych daje hodowcy większą kontrolę nad wzrostem roślin i pozwala na monitorowanie ich stanu. Regularne przesadzenia pozwalają wykryć m.in. szkodniki, czy choroby powodowane przez nieodpowiednie warunki glebowe.

Przesadzenia, a rentowność prowadzenia szklarni

Przesadzenia mają jeszcze jedną istotną zaletę. Ich dokonywanie poprawić może sposób zarządzania uprawami, generować oszczędności, a w konsekwencji także polepszyć ogólną rentowność szklarni. Korzyści ekonomiczne widać w szczególności na wielkopowierzchniowych uprawach, gdzie oszczędności generowane są już podczas podlewania roślin. Dzięki temu, że każda sadzonka jest dobrze widoczna, wykorzystywać można mniej wody do podlewania. Przesadzanie ma także bezpośredni wpływa na zysk z prowadzonej działalności. Możliwe jest bowiem, by w ciągu jednego sezonu uzyskać więcej, niż jeden plon upraw na tym samym obszarze.
 
Niektórzy hodowcy podkreślają bezpośredni związek przesadzania roślin z ograniczaniem ryzyka upraw. Rośliny przesadzane pozostają w glebie krócej, niż te wyhodowane z nasion. To z kolei oznacza mniejszy okres wzrostu, a więc krótsze wystawienie na ekstremalne warunki pogodowe, czy ataki owadów, które niszczą plony. Mniej czasu i pieniędzy poświęcić trzeba także na pielenie pól – sadzonki nie mają tyle chwastów, co rośliny hodowane od nasion.

Nie wszystkie rośliny można przesadzać

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie rośliny można przesadzać. Najpopularniejszą sadzonką, która źle znosi przeszczepianie, jest marchew. Wysiana wiosną lub jesienią roślina powinna być sadzona bezpośrednio w glebie, gdzie dojdzie do jej ukorzenienia. Jeśli hodowca uzna, że została ona wysiana zbyt gęsto, można ją przerzedzić, jednak przesadzenie w nowe miejsce nie odniesie skutku. Korzeń nie przyjmie się w nowym miejscu, głównie ze względu na delikatny system korzeniowy, który zostanie mocno uszkodzony przy próbie przesadzenia.
 
Szklarnia dla sadzonek to zdecydowanie dobra inwestycja dla dużych upraw. Pozwala w znacznym stopniu poprawić ich rentowność, a także ograniczyć ryzyko zaatakowania roślin przez szkodniki i choroby, dzięki bieżącej kontroli ich wzrostu. Prace związane z przesadzeniami wspierać może profesjonalne wyposażenie szklarni – w asortymencie naszej firmy znaleźć można między innymi systemy zasłon termoizolacyjnych, kurtyny szklarniowe, czy systemy cieniowania, które wspierają uprawy i wpływają na efektywny wzrost roślin.