Czosnek w szklarni

Czosnek w szklarni

Czosnek, roślina jednoroczna, która znana jest już od Starożytności. Jest niezwykle cennym źródłem substancji azotowych i bezazotowych, celulozy, związków nieorganicznych oraz mikroelementów.


W artykule:

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, zawiera witaminę A oraz witaminy B1, B2, C i PP. Jest rośliną z rodziny liliowatych, odporną na szkodniki.. Poza działaniem bakteriobójczym, czosnek posiada właściwości przeciwzapalne, doceniane nie tylko w profilaktyce i leczeniu chorób dróg oddechowych u ludzi, ale w zwiększaniu odporności trzody chlewnej oraz do ochrony ogrodu przed szkodnikami.

Czosnek w szklarni - jaka gleba?

Czosnek lubi glebę próchniczą, przed jego zasadzeniem powinno się starannie ją spulchnić. Czosnek nie powinien być sadzony w glebie o kwaśnym odczynie, optymalnym środowiskiem dla uprawy tej rośliny okopowej będzie odczyn pH około 6,8.
 
Czosnek nie powinien być sadzony na stanowiskach, które w poprzednim sezonie zajmowały rośliny cebulkowe, również nie należy sadzić czosnku w tym samym miejscu co roku. Zmianowanie zapewnia eliminację rozwoju szkodników, wpływających na szerzenie się w uprawie chorób. Sadzić na kolejny rok po oborniku.
 
Dosć często stosowaną metodą, w celu odkwaszenia gleby przed sadzeniem czosnku jest, dodanie wapnia. Aby zapewnić glebie lekkość, warto rozluźnić ją poprzez dodanie piasku lub żwiru. Przedplonem czosnku może stać się fasola, groch lub jakakolwiek roślina motylkowa.

Sadzenie czosnku w szklarni

Czosnek zasadzony wiosną posiada kwiaty, ozimy nie kwitnie. Kwitnące pędy należy usuwać, aby zminimalizować przeznaczenie energii rośliny w wydanie pięknych kwiatostanów kosztem plonu.
 
Powinien być sadzony w rozstawie rzędów około 20 cm, a nasiona, czyli oddzielone z cebulki, oczyszczone z fragmentów otoczki łuskowej ząbki powinny zostać przygotowane do sadzenia nie dłużej niż 24 godziny przed umieszczeniem ich w ziemi.
 
Zapobiegnie to nadmiernemu osuszeniu ząbków, co mogłoby ograniczyć plony, ułatwia jednocześnie szybkie ukorzenienie się rośliny. Czosnek umieszcza się w ziemi pionowo, piętką w dół.
 
Do sadzenia wybierane są zdrowe, okazałe główki czosnku. Sadzimy go na głębokości 4 - 8 cm, w odległościach około 10 - 15 cm.
 
Czosnek posiada płytki system korzeniowy, który intensywnie wchłania wodę. Po zasadzeniu powinien zostać podlany.

Pielęgnacja uprawy czosnku

Uprawa współrzędna w tunelu foliowym jest znakomitym rozwiązaniem dla czosnku, który doskonale roziwja się obok sadzonek pomidorów, ogórków, marchwi i sałaty. Może rosnąć w pobliżu krzewów owocowych.
 
Jest rośliną, sadzoną jesienią i wiosną. Odmiany jare sadzone są na przełomie marca i kwietnia, natomiast ozime w drugiej połowie października. Czosnek, sadzony na wiosnę osiąga do 120 cm wysokości, a waga cebuli to około 90 g. Z jednej cebulki czosnku można wyhodować 10 - 12 roślin.
 
Uprawa czosnku wymaga regularnego odchwaszczania, spulchniania gleby. Czosnek lubi mocne nasłonecznienie oraz wilgotną glebę, która powinna być regularnie podlewana i nawożona nawozem organicznym, kompostem, biohumusem. Przed zastosowaniem nawozu mineralnego warto upewnić się, że jego skład zawiera niewielką ilość chlorków, które nie są tolerowane przez roślinę w dużej ilości.
 
Czosnek jest mało wymagającą rośliną jeżeli chodzi o uprawę szklarniową. Wymaga jednak podlewania regularnie co cztery dni, tak aby zapewnić wilgotność gleby na głębokości około 5 - 10 cm.

Zbiory

Zbiory czosnku można przeprowadzić po zmianie barwy liści na brązową oraz rozpoczęciu procesu ich więdnięcia. Nie należy czekać, aż wszystkie liście zwiędną, co oznaczać mogłoby utratę jędrności cebulek czosnku.
 
Cebule powinny być osłonięte łuską o pergaminowej barwie, a wykopywanie ich powinno odbywać się z dbałością o ochronę delikatnych plonów.
 
Należy je lekko podważyć, osunąć z nich nadmiar ziemi i przenieść do pomieszczenia suchego i dobrze wentylowanego, aby cebule uległy dokładnemu osuszeniu. Można również zawiesić zebrany czosnek w pozycji pionowej, cebulkami w dół na co najmniej trzy dni.
 
Aby uzyskać dłuższy termin przydatności czosnku oraz możliwość wykorzystania go jako materiał siewny, należy przechowywać go w pomieszczeniu ciemnym, o wilgotności na poziomie 70%, dobrze wentylowanym, o temperaturze około 5 ºC.
 
Wykorzystanie systemów, ułatwiających zapewnienie uprawie odpowiedniej ilości nasłonecznienia oraz nawodnienia zwiększa możliwość uzyskania wysokich plonów. Uprawa czosnku nie należy do skomplikowanych, warto zainwestować w tworzenie profesjonalnych stanowisk, niewymagających zaawansowanej pielęgnacji.
 
Czosnek, znany z doskonałych właściwości oraz wyjątkowego aromatu, uprawiany w rodzimych szklarniach, przy wykorzystaniu nawozów organicznych stanie się niezwykle cennym plonem, o najwyższej wartości odżywczej, cenionej w wielu dziedzinach gospodarki.

Czosnek zimowy

Większość odmian czosnku, uprawianych w Polsce to odmiany ozime. Czosnek zimowy charakteryzuje się dużym tempem wzrostu.

Kiedy i jak sadzić?

Sadzenie tej odmiany czosnku następuje w październiku lub na początku listopada. Sadzonki wymagają żyznej, spulchnionej gleby o dużej zawartości próchnicy. Jeśli gleba nie jest wysokiej jakości warto nawieźć ją nawozem naturalnym.
 
Przygotowanie do sadzenia wymaga spulchnienia gleby na głębokość około 5 cm. Gleby powinna posiadać około 6,5-7 pH. Jeśli poziom jest niższy, należy zastosować wapniowanie.
 
Sadzenie wykonuje się piętką do dołu, na głębokości 4-8 cm w rozstawie 7-15 cm.
 
Po pojawieniu się pędu kwiatostanowego należy przprowadzić odgławianie, aby zlikwidować ryzyko utraty 1/4 zbioru. Zbiory należy wykonać po złamaniu się szczypioru lub uschnięciu połowy liści rośliny.

Czosnek wiosenny

Kiedy i jak sadzić?

Wiosenne odmiany czosnku sadzi się najczęściej na przełomie marca i kwietnia. W orównaniu z czosnkiem zimowym, zbiory przeprowadzane są około 4-5 tygodni później.
 
Czosnek wiosenny posiada takie same wymagania glebowe jak w czosnek zimowy. Gleba powinna być wysokiej jakości, należy zagwarantować odpowiedni poziom nawilżenia oraz regularne odchwaszczanie.
 
Czosnek wiosenny, przed sadzeniem warto moczyć przez 30 minut w Zaprawie Nasiennej T7 5 DS/WS (w ilości 2-4g/1 kg ząbków). Zapobiegnie to rozwojowi infekcji grzybiczych upraw.

Czosnek ozdobny

W zależności od odmiany można wykorzystać go do tworzenia bukietów z kwiatów ciętych, jako ozdobę oraz jako soliter.

Kiedy i jak sadzić?

Ozdobne gatunki czosnku sadzone są jesienią lub wiosną. Sadzonki umieszczane są w glebie na głębokości około 0,5 cm.
 
Czosnek ozdobny może osiągać zróżnicowaną wysokość oraz zabarwienie kwiatostanów (od fioletowych, poprzez niebieskie, po odcienie złociste). Ozdobne gatunki czosnku, zwłaszcza czosnek olbrzymi kwitną przez około 2-3 lata po zasadzeniu.
 
Uprawa wymaga regularnego odchwaszczania oraz przepuszczalnej, próchniczej gleby.